avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Publicarea in Monitorul Oficial a pierderii unui ...
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Publicarea in Monitorul Oficial a pierderii unui chitantier

BUNA SEARA!

AM TRIMIS LA MONITORUL OFICIAL UN PLIC CU O ADRESA PRIN CARE DECLAR PIERDUT SI NUL UN CHITANTIER. VA ROG SA MA AJUTATI SI SA-MI SPUNETI IN CAT TIMP DE LA DATA TRIMITERII PLICULUI APARE ACEASTA DECLARARE IN MO, IN CE PARTE A MO APARE SI UNDE SI CUM POT SA GASESC ARTICOLUL IN CARE APARE DECLARATIA MEA.

VA MULTUMESC ANTICIPAT!
SEARA BUNA!
Cel mai recent răspuns: ContSters88344 , utilizator 21:22, 5 Mai 2009
Acte care nu se mai publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a:

Ø pierderea formularelor cu regim special de înseriere şi numerotare – Hotărârea Guvernului nr. 105/2009 privind abrogarea Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora (publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 105/20.02.2009)
§ procedura de reconstituire a documentelor financiar-contabile pierdute, sustrase sau distruse este stabilită prin Ordinul nr. 3512/2008 privind documentele financiar-contabile (publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 870 bis/23.12.2008.
Nu se publică în Monitorul Oficial al României, Partea a III-a, nefiind prevăzute de lege:

· pierderea buletinului/cărţii de identitate a persoanei
· pierderea permiselor de muncă
· pierderea actelor de stare civilă (certificate de naştere, de căsătorie, de deces)
· pierderea contractelor de vânzare-cumpărare/închiriere apartament
· pierderea documentelor cadastrale
· pierderea carnetelor de sănătate
· pierderea carnetelor de student
· pierderea legitimaţiilor de serviciu sau a legitimaţiilor militare
· pierderea carnetului de rentier
· pierderea atestatelor profesionale eliberate de ARR
· pierderea certificatelor de înmatriculare societăţi comerciale sau a certificatelor constatatoare, eliberate de ORC
· pierderea ştampilelor societăţilor comerciale
· pierderea documentelor de asigurare (poliţe, contracte, cereri, vignete)
· pierderea avizelor de funcţionare
· pierderea cărţii de intervenţie şi a avizului de atribuire a numărului de ordine pentru casa de marcat fiscală
· orice anunţ pentru care legea nu a prevăzut publicarea în Monitorul Oficial

Nu trimiteţi cereri şi să nu achitaţi taxă pentru publicarea acestor acte în Monitorul Oficial al României !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, am pierdut cartea de identitate la roma, în vacanță, ... Giana Cruceanu Giana Cruceanu Bună ziua, Am pierdut cartea de identitate la Roma, în vacanță, am fost la Consulatul României unde, în urma declarației de pierdere, mi-au eliberat ... (vezi toată discuția)
Baza legala pt. utilizarea "monetarului" va rog sa-mi spuneti care sunt normele legale care stipuleaza utilizarea si completarea "monetarului". (vezi toată discuția)
Declarare pierdute registre contabile pe cabinet de avocat MariaAlexandra98 MariaAlexandra98 Buna ziua, Ce pot face in cazul in care toate documentele contabile ale unui cabinet de avocat au fost pierdute. Unde pot fi declarate pierdute sau care ... (vezi toată discuția)