Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont 300 - completare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont 300 - completare

Buna ziua,

Pe ce rand trebuie sa trec valoarea urmatorului document :
- factura emisa de pers juridica catre pers fizica ( factura pentru chirie spatiu ), mentionand faptul ca factura este fara TVA.

Va multumesc pentru ajutor,

M.
rd.15
Se pare ca programul meu a introdus suma pe rd. 14, avand in vedere faptul ca deja am depus declaratia 300, cat de grava este aceasta eroare ?

Conform explicatiilor de pe ANAF :
- Rândul 14 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de vânzări*), pentru operaţiuni a
căror exigibilitate intervine în perioada de raportare sau în perioade fiscale anterioare, privind:
- baza de impozitare pentru livrările de bunuri/prestările de servicii scutite cu drept de
deducere, prevăzute la art. 143 alin. (1), art. 144 şi 144^1 din Codul fiscal;
- baza de impozitare pentru operaţiuni scutite de taxă, conform art. 141 alin. (2) lit. a) pct. 1
- 5 şi lit. b) din Codul fiscal,
în cazul în care cumpărătorul sau clientul este stabilit în afara Uniunii
Europene ori în cazul în care aceste operaţiuni sunt în legătură directă cu bunuri care vor fi
exportate, precum şi în cazul operaţiunilor efectuate de intermediari care acţionează în numele şi
în contul altei persoane, atunci când aceştia intervin în derularea unor astfel de operaţiuni.

Rândul 15 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de vânzări*), privind baza de
impozitare pentru livrările de bunuri scutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 din Codul
fiscal.

Chiria am aflat eu ulterior ca este "prinsa" in art. 141 alin.2 lit. e ), prin urmare cred ca trebuia pe rd. 15 :oops:
Asadar este neaparat necesara o vizita la AFP pentru rectificativa decont 300 ?