avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Decont 300 - completare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Decont 300 - completare

Buna ziua,

Pe ce rand trebuie sa trec valoarea urmatorului document :
- factura emisa de pers juridica catre pers fizica ( factura pentru chirie spatiu ), mentionand faptul ca factura este fara TVA.

Va multumesc pentru ajutor,

M.
Cel mai recent răspuns: Mariralu , utilizator 13:58, 23 Octombrie 2012
rd.15
Se pare ca programul meu a introdus suma pe rd. 14, avand in vedere faptul ca deja am depus declaratia 300, cat de grava este aceasta eroare ?

Conform explicatiilor de pe ANAF :
- Rândul 14 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de vânzări*), pentru operaţiuni a
căror exigibilitate intervine în perioada de raportare sau în perioade fiscale anterioare, privind:
- baza de impozitare pentru livrările de bunuri/prestările de servicii scutite cu drept de
deducere, prevăzute la art. 143 alin. (1), art. 144 şi 144^1 din Codul fiscal;
- baza de impozitare pentru operaţiuni scutite de taxă, conform art. 141 alin. (2) lit. a) pct. 1
- 5 şi lit. b) din Codul fiscal,
în cazul în care cumpărătorul sau clientul este stabilit în afara Uniunii
Europene ori în cazul în care aceste operaţiuni sunt în legătură directă cu bunuri care vor fi
exportate, precum şi în cazul operaţiunilor efectuate de intermediari care acţionează în numele şi
în contul altei persoane, atunci când aceştia intervin în derularea unor astfel de operaţiuni.

Rândul 15 - se înscriu informaţiile preluate din jurnalul de vânzări*), privind baza de
impozitare pentru livrările de bunuri scutite fără drept de deducere, prevăzute la art. 141 din Codul
fiscal.

Chiria am aflat eu ulterior ca este "prinsa" in art. 141 alin.2 lit. e ), prin urmare cred ca trebuia pe rd. 15 :oops:
Asadar este neaparat necesara o vizita la AFP pentru rectificativa decont 300 ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la export B.E.C. ARION B.E.C. ARION cine poate sa-mi spuna la ce rind in declaratia de TVA(300) se trece exportul,si de unde stiu daca este cu drept de deducere sa fara (vezi toată discuția)
Decont tva Ana M Eliade Ana M Eliade La randul 30 din decontul de TVA trebuie declarat soldul TVA-ului de plata din decontul perioadei fiscale precedente neachitata pana la data depunerii ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa iudith2000 iudith2000 V-as ruga sa ma ajutati in urmatoarea situatie:firma A din Olanda inregistrata in scopuri de TVA vinde firmei B din Romania,fiind inregistrata in scopuri de ... (vezi toată discuția)