Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Expertiza in delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Expertiza in delapidare

Buna seara, indraznesc si eu sa va deranjez cu o intrebare.Am cadrul unui recurs in delapidare, as dori sa cer o contra-expertiza contabila, dar am inteles ca ar costa in jur de 2000 de lei.Si trebuie sa dau un avans de 400 de lei.Este adevarat?Si dupa ca dau avansul se face expertiza iar restul de bani intra in cheltuieli de judecata?Nu exista vreo portita sa nu platesc acesti bani deoarece nu dispun de venituri?
Nu cred ca contraexpertiza ar costa atata.
Principala dvs. problema este daca aceasta va fi admisa de instanta de recurs.
Dupa aceea apar alte discutii.
Vedeti mai intai ce va face instanta.
Dar trebuie neaparat platita inainte de a fi facuta?Nu poate intra in cadrul cheltuielilor de judecata?
Principala dvs. Problema este ca nu o veti primi.
Plata se avanseaza de stat daca instanta va fi de acord.
Am vorbit cu avocatul( e din oficiu si nu prea stie ce face) si a spus ca am primit aprobarea expertizei doar ca trebuiesc 400 de lei ca avans pana la sfarsitul lui Noiembrie.
In situatia in care partea solicita o proba care constituie expertiza -partea detine obligatia sa faca dovada achitarii c/v expertiza ,sub sanctiunea respingerii actiunii