avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Lichidare de stoc
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Lichidare de stoc

Asociatul unic al societatii doreste inchiderea firmei.Are stoc de marfa(sold la 371,378,4428).Conf.OG99/2000 inregistreaza la primarie lichidarea de stoc.Toata marfa este facturata la o alta societate sub pretul de achizitie.In factura este trecut doar lichidare de stoc si valoarea de vanzare actuala.Cum se descarca gestiunea,ce inregistrari contabile se fac? Este necesara intocmirea listei de reducere de pret pentru fiecare produs?Va multumesc pt.ajutor

Alte discuții în legătură

Promotie pt.stimularea vanzarilor lyly-ana lyly-ana Buna ziua. Societatea X are in stoc unele produse cu vechime ff mare. Pentru ca aceste produse nu se vand(mai au termen de valabilitate ,dar nu foarte mare) ar ... (vezi toată discuția)
Diferente de pret taie taie Buna ziua, Am urmatoarea problema: am intrare in stoc en gros marfa 500buc la pret 10lei pe data de 01.08.2011 si pe data de de 20.08.2011 am ramas cu ... (vezi toată discuția)
Lamuriri monografie restaurant STEFAN ALINA STEFAN ALINA Buna ziua Am urmatoarea situatie: un restaurant vinde mancare s-au facut urm inregistrari: 345 = 711 4193 371 = 345 4193 607 = 371 4193 Am gasit aceste ... (vezi toată discuția)