avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi legale mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi legale mostenire

Buna ziua,

Se da urmatorul caz:
Persoana A are un cont in banca. Acesta o imputerniceste pe persoana B sa administreze contul. Persoana B retrage toti banii, cu acordul verbal al titularului.

In cazul decesului persoanei A, un potential mostenitor poate emite pretentii la sumele transferate de persoana B din cont?

Multumesc.

Alte discuții în legătură

Depozit la o banca, mostenire olga2011 olga2011 un prieten de-al meu are citeva depozite in lei la o banca., ar dori ca dupa decesul lui aceste sume de bani sa nu faca obiectul succesiunii sa-i lase ... (vezi toată discuția)
Taxe transfer bani urmasi in caz de deces parinte SorinGeo SorinGeo Buna ziua, In cazul decesul parintelui, pentru transferul bancar al banilor in contul personal al acestuia in cel al copiilor mostenitori se percep taxe ( ... (vezi toată discuția)
Executare silita mihai333 mihai333 Buna ziua,as dori sa ma lamuriti sipe mine cu un lucru;m-am judecat cu un vecin in doua procese cvile.Intr-un proces am inceput executarea civila pentru o ... (vezi toată discuția)