avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe transfer bani urmasi in caz de deces parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe transfer bani urmasi in caz de deces parinte

Buna ziua,
In cazul decesul parintelui, pentru transferul bancar al banilor in contul personal al acestuia in cel al copiilor mostenitori se percep taxe ( de mostenire ) sau se poate face direct la banca cu certificatul de deces fara nici o taxa ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 13:03, 10 Mai 2019
Buna ziua!
Trebuie dezbatuta succesiunea dupa parinte in care sa specifaicati si aceste conturi bancare.
Discutati cu un notar, daca va intelegeti, daca nu, in instanta...
Ok, in cazul in care sunt singurul mostenitor si vreau sa transfer banii trebuie sa platesc impozit sau alte taxe ?
Nu stiu la ce transfer va referiti.
Dezbateti succesiunea, prezentati la banca certificatul de mostenitor, dupa care incasati banii.
Trebuie sa achitati taxele notariale aferente procedurii succesorale.
Si in cadrul dezbateri succesorale sa cereti notarului sa trimita adresa catre banca prin care sa ceara relatii legate de acele conturi pentru a le introduce in masa succesorala.
Taxele astea ma intereseaza cat sunt de exemplu am 100000 ron de transferat din contul celui decedat in contul meu , la o suma de genul asta ce taxe se platesc ( sau poate ce procent din suma se retine ) ?

Alte discuții în legătură

In cadrul procedurii succesorale, notarul cere tuturor bancilor ... Bazy Bazy In cadrul unei mese succesorale,notarul cere tuturor bancilor extrasele de cont si/sau istoricul conturilor respective ale defunctului. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Mostenire ContSters291019 ContSters291019 Titularii a doua conturi bancare au decedat. Eu sint inputernicita. Ce acte imi trebuie ca sa trec sumele pe numele meu. Trebuie trecute in actul de ... (vezi toată discuția)
Succesiune - conturi bancare miara miara Daca o persoana are bani depusi in banca ( cu un imputernicit care poate scoate banii), dupa decesul sau acei bani revin imputernicitului sau se impart la toti ... (vezi toată discuția)