Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe transfer bani urmasi in caz de deces parinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe transfer bani urmasi in caz de deces parinte

Buna ziua,
In cazul decesul parintelui, pentru transferul bancar al banilor in contul personal al acestuia in cel al copiilor mostenitori se percep taxe ( de mostenire ) sau se poate face direct la banca cu certificatul de deces fara nici o taxa ?
Va multumesc
Pai nu este. Practic transferati niste bani din contul unui decedat, fara ca banca sa tie macar ca titularul a murit.
Insa daca nu vreti "alte cheltuieli si complicatii."..
Cum v-am mai spus, mergeti la notar, solicitati un certificat de mostenitor pentru suma respectiva ( adica introduceti in succesiune doar acel cont-succesiune partiala). si atunci sigur nu vor fi probleme.
Discutati mai in amanunt cu un notar, de preferabil notarul unde a avut ultimul domiciliu defunctul.