Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Actiune divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Actiune divort

Buna ziua
As dori si eu sa stiu,cat dureaza procesul unui divort de comun acord intre soti,cu copil minor rezultat din casatorie,si cat dureaza un proces de divort in cazul in care doar unul din soti solicita divortul!?va multumesc
Divorţul prin acord durează mult mai puţin, la notar sau prin instanţă. Dacă părţile se pun de acord cu privire la toate aspectele , bunuri, situaţia minorilor, etc. , se poate termina rapid, însă dacă este vorba de invocarea culpei soţului pârât, cu siguranţă că trebuie să fie administrate probe, se poate tergiversa judecarea, au loc căi de atac când unul din soţi este nemulţumit şi se poate lungi foarte mult.
La notar dureaza in jur de 30 de zile.
va multumesc pt raspunsuri