Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale RADIERE AUTO
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

RADIERE AUTO

Buna seara

reprezint o Intitutie Publica - Persona Juridica
Am 3 masini care au fost date, vandute, diverse nu se stie pe unde sunt nu mai exista la noi in gestiune acte am incercat sa le refac la RAR si Serviciu Inmatriculari am reusit acest pas iar acum trebuie sa merg la Taxe si Impozite ca sa le Radiez insa ei imi cer Proces Verbal de dezmembrare, Nota Contabila si Balanta

eu nu pot sa intocmesc asa ceva daca masinilie nu le am

ei m-au depistat cu aceste masini lipsa de aproape 5-6 ani de cand nu mai le am, si nu au mai fost declarate

eu sunt nou angajat pe Sectorul acesta sau schimbat vechiul personal, unii au murit, deci nu pot face rost de nici un document, copie

sau pe vremea aceea nu sau facut acte s-au trasferat fara sa se faca acte nu stiu ce pot sa fac

va rog sa ma ajutati

am facut o declaratie notariale in care este specificat ca au fot vandute sau transferate si ca nu detine nici un act

arhiva noastra sa muta si nu le putem depista - cauta acul in carul de fan

ce pot face

ajutati-ma va rog frumos

va multumesc
o seara placute

Este foarte simplu si complicat in acelasi timp. Simplu, pentru ca trebuie date declaratii pe proprie raspundere ale administratorilor societatii, care pot fi legalizate la notar sau certificate de avocat, ca autoturismele nu mai exista fizic. Complicat, pentru ca acest trebuie sa fie evidentiate si in actele contabile ale societatii si procesele verbale aferente. Adica aveti de lucru. Cu acest dosar, se depune o cerere catre finante, si radierea va opera de la data cererii respective. Important sa aveti toate taxele achitate la zi.
DA ASA ESTE
AM REFACUT DIN NOU ACTELE
IN PREZENT AM
1 Duplicat Carte de Identitate Vehicol de la Registrul Auto Roman
2 Certificatul de Radiere de la Politie - Serviciul Inmatriculari
3 Declaratie Notariala in care este specificat ca sunt vandute si ca nu mai detinem actele necesare
ACESTE DOUA PROCEDURI AU DURAT APROPE 4-5 LUNI

LA SECTORUL TAXE SI IMPOZITE IMI MAI IN CER
afara de actele mentionate mai sus

1 Proces Verbal de Dezmembrare Auto
2 Nota Contabila de inregistrare
3 Balata Analitica ??? nu stiu sigur dar cer ca si asta imi cer

Este o probleme ca nu pot sa intocmesc un Proces Verbal de dezmembrare auto daca nu le am in incinta Institutie, daca ele nu exista

exista o alta cale, ce pot face

ajutati-ma va rog frumos

va multumesc

ALEXANDRU - ADRIAN MIU, Contabil