avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... O intrebare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

O intrebare

Buna dimineata! Matusa mea trebuie sa se duca la Bucuresti sa semneze cateva hartii pentru a i se da despagubirea (am inteles ca banii se vor da in iunie-iulie). Intrebarea ei este: sunt impozitabilii? Eu as fi tentata sa spun ca nu, dar........ Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: rosiu simona , utilizator 08:07, 3 Februarie 2009
Despagubire pt.ce?
Nu stiu exact care au fost procedurile. Stiu ca a castigat procesul in legatura cu retrocedarile. I-au daramat casa pe timpul lui Ceausescu. Deci, sunt impozabili? Va multumesc! Imi puteti da un raspuns si mie va rogf! Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 29 Ianuarie 2009
rosiu simona, utilizator
Modificarile aduse Codului fiscal prin Legea nr. 247/2005 privind reforma in domeniile
proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente, publicata in Monitorul Oficial nr. 653
din 22 iulie 2005- Legea nr. 247/2005 contine in Titlul VIII dispozitii privind modificarea si completarea Legii nr.
571/2003 privind Codul fiscal........ ,, cladirile restituite potrivit art. 16 din Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor
imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, sunt scutite de impozit.
Va multumesc! O zi buna in continuare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordarea despagubirilor ContSters79066 ContSters79066 Revin cu o întrebare pe care am mai pus-o în anul 2010 referitoare la acordarea desbăgubirilor în cuantum de 5.000 de euro, despăgubiri acordate în baza ... (vezi toată discuția)
Dreturi mostenitori deportati in baragan karytat karytat As dori sa stiu daca eu si sora mea beneficiem de vre-un drept in calitate de mostenitori ai unui deportat in Baragan. Precizez ca tatal meu a fost deportat in ... (vezi toată discuția)
Lege pt cei deportati Lorena_Teo Lorena_Teo Socrul nasei mele a fost deportat in Rusia si acum vrea sa stie daca poate beneficia de acei bani care se dau celor care se incadreaza in legea 221/2009, ... (vezi toată discuția)