Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... O intrebare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

O intrebare

Buna dimineata! Matusa mea trebuie sa se duca la Bucuresti sa semneze cateva hartii pentru a i se da despagubirea (am inteles ca banii se vor da in iunie-iulie). Intrebarea ei este: sunt impozitabilii? Eu as fi tentata sa spun ca nu, dar........ Va multumesc!
Despagubire pt.ce?
Nu stiu exact care au fost procedurile. Stiu ca a castigat procesul in legatura cu retrocedarile. I-au daramat casa pe timpul lui Ceausescu. Deci, sunt impozabili? Va multumesc! Imi puteti da un raspuns si mie va rogf! Multumesc!
rosiu simona, utilizator
Modificarile aduse Codului fiscal prin Legea nr. 247/2005 privind reforma in domeniile
proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente, publicata in Monitorul Oficial nr. 653
din 22 iulie 2005- Legea nr. 247/2005 contine in Titlul VIII dispozitii privind modificarea si completarea Legii nr.
571/2003 privind Codul fiscal........ ,, cladirile restituite potrivit art. 16 din Legea nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor
imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989, sunt scutite de impozit.
Va multumesc! O zi buna in continuare!