Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... martori
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

martori

Intr-un proces de partaj succesoral poate fi ascultat si sotul/sotia camartor precum si sotia unui unchi ? Acestia au cunostinta foarte bine de cele mentionate in actiune.reclamantul refuza sa se prezinte.
Martorii trebuie să fie persoane care nu au vreun interes în acel litigiu.
Deși au luat cunoștință personal despre fapte în legătură cu pretențiile reclamante, nu pot fi ascultați ca martori:

a) rudele și afinii până la gradul al treilea inclusiv;

b) soțul, chiar nedespărțit;

c) interzișii și cei declarați de lege incapabili de a mărturisii;

d) cei condamnați pentru mărturie mincinoasă.

Părțile pot conveni expres sau tacit să fie ascultate ca martori și persoanele prevăzute la punctele a) și b).

În cauzele privitoare la starea civilă sau divorț pot fi ascultate rudele și chiar afinii, până la gradul al treilea inclusiv, cu excepția descendenților.