Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... martor in procesul civil-grad de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

martor in procesul civil-grad de rudenie

Sunt in proces in calitate de parata,iar reclamanta a solicitat audierea ca martor a cumnatei ei,respectiv sotia fratelui...este admisibila ca martor?
Deşi au luat cunoştinţă personal despre fapte în legătură cu pretenţiile reclamante, nu pot fi ascultaţi ca martori:

a) rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;

b) soţul, chiar nedespărţit;

c) interzişii şi cei declaraţi de lege incapabili de a mărturisii;

d) cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.

Părţile pot conveni expres sau tacit să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la punctele a) şi b).

În cauzele privitoare la starea civilă sau divorţ pot fi ascultate rudele şi chiar afinii, până la gradul al treilea inclusiv, cu excepţia descendenţilor.

Martori pot fi numai persoanele fizice care au cunoştinţă despre faptele ce formează obiectul judecăţii, fără condiţie de vârstă, dar, la aprecierea depoziţiei minorului de sub 14 ani ca şi la persoanele vremelnic lipsite de discernământ, instanţa va ţine seama de situaţia specială a martorului.
Excepţie de la această regulă fac: - rudele şi afinii până la gradul trei inclusiv; soţul sau fostul soţ; interzişii judecătoreşti; cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
_Multumesc,dar as vrea sa stiu mai exact ce grad de rudenie sau afinitate exista intre cei doi cumnati ?
Afinitatea sau alianţa reprezintă legătura dintre soţ şi rudele celuilalt soţ, adică legătura dintre cumnaţi ori cea dintre socrii şi ginere sau noră. Afinitatea nu există între rudele unui soţ şi rudele celuilalt soţ. Afinitatea există numai în cazul căsătoriei şi a rudeniei stabilită legal. Prin urmare, afinitatea ia sfârşit la încetarea căsătoriei sau a adopţiei. Deci sunt afini (rude prin alianta) de gradul II.