avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... martor in procesul civil-grad de rudenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

martor in procesul civil-grad de rudenie

Sunt in proces in calitate de parata,iar reclamanta a solicitat audierea ca martor a cumnatei ei,respectiv sotia fratelui...este admisibila ca martor?
Cel mai recent răspuns: ContSters115719 , utilizator 18:26, 14 Iunie 2010
Deşi au luat cunoştinţă personal despre fapte în legătură cu pretenţiile reclamante, nu pot fi ascultaţi ca martori:

a) rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;

b) soţul, chiar nedespărţit;

c) interzişii şi cei declaraţi de lege incapabili de a mărturisii;

d) cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.

Părţile pot conveni expres sau tacit să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la punctele a) şi b).

În cauzele privitoare la starea civilă sau divorţ pot fi ascultate rudele şi chiar afinii, până la gradul al treilea inclusiv, cu excepţia descendenţilor.



Martori pot fi numai persoanele fizice care au cunoştinţă despre faptele ce formează obiectul judecăţii, fără condiţie de vârstă, dar, la aprecierea depoziţiei minorului de sub 14 ani ca şi la persoanele vremelnic lipsite de discernământ, instanţa va ţine seama de situaţia specială a martorului.
Excepţie de la această regulă fac: - rudele şi afinii până la gradul trei inclusiv; soţul sau fostul soţ; interzişii judecătoreşti; cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
_Multumesc,dar as vrea sa stiu mai exact ce grad de rudenie sau afinitate exista intre cei doi cumnati ?
Afinitatea sau alianţa reprezintă legătura dintre soţ şi rudele celuilalt soţ, adică legătura dintre cumnaţi ori cea dintre socrii şi ginere sau noră. Afinitatea nu există între rudele unui soţ şi rudele celuilalt soţ. Afinitatea există numai în cazul căsătoriei şi a rudeniei stabilită legal. Prin urmare, afinitatea ia sfârşit la încetarea căsătoriei sau a adopţiei. Deci sunt afini (rude prin alianta) de gradul II.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martori leusan leusan Intr-un proces de partaj succesoral poate fi ascultat si sotul/sotia camartor precum si sotia unui unchi ? Acestia au cunostinta foarte bine de cele mentionate ... (vezi toată discuția)
Este corecta eliminarea martorului pe motiv de afinitate ? stroe maqrcel stroe maqrcel Am un proces de contestare a unui act de intretinere si martorul principal a fost respins pe motiv de rudenie prin afinitate.Gradul ar fi: eu(nepotul ... (vezi toată discuția)
Calitate martori succesiune doru58 doru58 Ginerele meu si o nepoata din partea sotiei pot fi martori la succesiune dupa sotie? (vezi toată discuția)