Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale intrebare, imputernicit avalizare bilete la ordin
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

intrebare, imputernicit avalizare bilete la ordin

Buna ziua, am si eu o nelamurire.

O cunostinta, cetatean strain, asociat si administrator al unui SRL doreste sa achizitioneze un autoturism in leasing. Dat fiind faptul ca pleaca des din RO mi-a facut mie in calitate de persoana fizica fara nici o legatura cu SRL-ul o imputernicire pentru a semna contractul de leasing.

Inca nu s-a semnat contractul de leasing si acuma firma de leasing doreste pe langa avans si 10 bilete la ordin avalizate.
Firma de leasing cunoaste situatia in sensul ca eu sant doar o persoana fizica imputernicita pentru a semna contractul de leasing dar insista ca pot si eu semna si avaliza acele bilete la ordin.

Acuma intrebarea ar fi daca pot semna si avaliza acele bilete la ordin pe baza de imputernicire dar in numele firmei cetateanului strain. Si de asemenea intrebarea este daca as avea au vreun risc in viitor dat fiind faptul ca eu as fi doar imputernicita. As putea fi obligata in vreun fel sa platesc eu ratele la leasing in caz ca firma nu va achita ratele in viitor?

Sau probabil firma de leasing vrea sa semnez si sa avalizez biletele la ordin in calitate de persoana fizica si nu mi-au spus acest lucru vazand ca nu prea ma pricep cum este cu biletele la ordin.

Cred ca cel mai bine ar fi ca firma de leasing sa astepte pana se intoarce in Ro proprietarul firmei si sa semneze si avalizeze el biletele la ordin.
Din cate inteleg, tu esti imputernicita doar sa semnezi contractul de lasing... BO trebuie semnate de catre un reprezentant legal al societatii... Cu avalizatul e alta mancare de peste... In sensul ca poti semna dar nu te sfatuiesc... Pt ca avalistul raspunde (si el) in caz de neplata...
Lipi a scris:

Din cate inteleg, tu esti imputernicita doar sa semnezi contractul de lasing... BO trebuie semnate de catre un reprezentant legal al societatii... Cu avalizatul e alta mancare de peste... In sensul ca poti semna dar nu te sfatuiesc... Pt ca avalistul raspunde (si el) in caz de neplata...

In acest caz cine ar fi avalistul, eu ca imputernicit sau firma?
alina240 a scris:

In acest caz cine ar fi avalistul, eu ca imputernicit sau firma?

TU
timi a scris:

alina240 a scris:

In acest caz cine ar fi avalistul, eu ca imputernicit sau firma?

TU

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Ma bucur ca am scris aici altfel probabil as fi facut o mare prostie. Nu pot sa cred pana unde pot merge firmele de leasing incat sa insiste sa ma convinga sa semnez si sa avalizez eu biletele la ordin, cu alte cuvinte sa garantez eu ca persoana fizica imputernicita cu toate ca firma de leasing stia ca eu sant doar imputernicita sa semnez contractul de leasing si nu am nici o alta legatura cu beneficiarul leasingului.

Multumesc
Am sunat la firma de leasing si am cerut lamuriri suplimentare legate de biletele la ordin si au zis ca biletele ar fi fost emise pe firma nu pe mine ca persoana fizica, eu le-as fi semnat doar ca imputernicit si in caz de neplata firma ar fi avut responsabilitate, eu in calitate de persoana fizica si imputernicita nu as fi avut nici o raspundre in viitor.

Acum oricum nu mai semnez nimic dar e interesant modul lor de convingere.