Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea pensiei conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea pensiei conform Legii nr. 263/2010

Valoarea punctului de pensie se stabileşte prin legea pensiilor; în conformitate cu prevederile Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, la data intrării în vigoare a legii valoarea punctului de pensie este de 732,8 lei.
Începând cu 1 ianuarie 2012, valoarea punctului de pensie va fi indexată anual cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut, înregistrate în anul precedent.
De exemplu, dacă în anul 2011 se va înregistra o rată a inflaţiei de 5.3% şi o creştere a câştigului salarial brut de 0.4%, valoarea punctului de pensie de 732,8 lei va fi indexată cu 5.3% ( 100% rata inflaţiei), la care se adaugă 0.2 % (50% x 0,4%), adică cu 5.5%, rezultând o valoare a punctului de pensie de 773,1 lei.
Valoarea punctului de pensie a ramas neschimbata din octombrie 2009.

Am iesit la pensie in baza legii 19/2000, in mai 2008-pensie limita de varsta , nu este pensie de serviciu.

INTREBARE: pot solicita in instanta indexarea pensiei, incepand cu 01.01.2012 potrivit prevederilor lg. 263/2010 ?
Indexarea se face prin hotarare de guvern, deci nu puteti solicita dvs. Oricum, la cat de stramtorat e statul cu bugetul imi vine greu sa cred ca vor avea bani de indexat pensii. Mă rog să aibă bani pentru bugetari, spitale, scoli.
Dv. faceti referire la Art.102 din Legea 263/2010.Poate va amintiti de circul din Parlament de acum 2 ani, cand opozitia de atunci, cerea ca valoarea pc. de pensie sa fie de 45% din salariul mediu brut pe economie.Dupa alegerile din decembrie,Guvernul o sa dea o OUG prin care o sa proroge articolul respectiv pt.2014(sa nu fie la calendele grecesti).In schimb o sa aiba grija de clientela politica,o sa vedem ce categorii"speciale"vor fi scoase din aceasta asazisa Lege unica de pensii,sa nu mai depinda de valoarea aceastui pc.de pensie.
Răspunsul scurt la întrebarea dvs. este "nu puteţi solicita majorarea pensiei deoarece prevederea legală din Legea nr. 263/2010 ce dispune majorarea nu este în vigoare".

Informaţia din prima parte a mesajului dvs. este preluată de pe un alt site şi este eronată. Majorarea anuală a valorii punctului de pensie cu 100% din rata inflaţiei este reglementată prin dispoziţiile alin. (2) - (4) ale art. 102 din Legea nr. 263/2010, dispoziţii care nu au fost vreodată în vigoare. Conform art. 16 al art. II din OUG nr. 80/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 283/2011, termenul pentru intrarea în vigoare a prevederilor art. 102, alin. (2) - (4) a fost prorogat până la data de 1 ianuarie 2013.
Gabriela Pintea, Consilier juridic