Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solicit consiliere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solicit consiliere

buna ziua,,,am si eu o problema..am cumparat o masina din germania si am inmatriculat-o in bulgaria pt a ocoli taxele mari din romania,,am toate actele la masina,, ieri m-a lovit un individ,,el a fost vinovat, mi-a dat asigurarea toate bune si frumoase,am mers la asigurari au facut dosarul si cand au ajuns la imputernicire m-au pus sa o traduc si sa o legalizez,am facut si treaba asta ,,, azi am constatat cu stupoare ca nu imi primesc asigurarile imputernicirea pt ca in ea scrie decat "drept de administrare atat in tara cat si in strainatate" .Ce se intelege prin administrare? Intra aici si dreptul de reparatie? ca stiu ca prin imputernicire se transmit anumite drepturi ,,, dar nu si patrimoniu,,,, cei de la asigurari zic ca trebuie mentionat dreptul de incasat bani ,, daca ati auzit cumva in lesgistatie acest drept, va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti in ce situatie ma aflu ,, multumesc anticipat
nu puteti suplimenta imputernicirea si cu dreptul de a incasa banii de pe asigurări? e cel mai sigur, iar cei de la asigurări nu mai au cum intârzia plata despăgubirilor