Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Control Asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Control Asociatii de proprietari

Ma vad ajunsa in situatia deschiderii unei actiuni pe contencios-administrativ.
In baza art.51 art. (4) din legea 230/2007, sunt mandatate trei institutii care sa indeplineasca rolul de control sicu privire la contraventiile sesizate:
1. Primaria Locala prin organul de control
2. Ministerul Administratiei si Reformei Administrative - actualul M.A.I., reprezentat de Politia Municipala.

Rezultatul petitiilor mele:- 1 - nu are parghii de constangere - presedintele refuza prezentarea documentelor- prin umare solicita in scris sprijinul lui _2_
- 2 - isi declara necompetenta si ma timite inapoi la _1_

Prin urmare nici unul din cele doua organe nu au atributii in acest sens, sau daca le au sunt limitate.

Prin urmare cine, ce si cum???
Pot cere in contencios administrativ "öbligatia de a face" pentru cele 2 institutii???

Pentru un raspuns la obiect detaliati speta cu care va confruntati in relatia cu presedintele de asociatie de proprietari
Serviciul specializat din primarie este de "indrumare si sprijin asociatii de proprietari" si in cazuri motivate si temeinic probate,dispune sanctiuni inclusiv impotriva membrilor comitetului executiv si chiar si impotriva presedintelui de asociatie
Politia Municipala are competenta limitata sa intervina si sa solutioneze problemele din cadrul asociatiilor de proprietari.
ynocentta a scris:

Serviciul specializat din primarie este de "indrumare si sprijin asociatii de proprietari" si in cazuri motivate si temeinic probate,dispune sanctiuni inclusiv impotriva membrilor comitetului executiv si chiar si impotriva presedintelui de asociatie

"Serviciul specializat" nu are putere de constrangere. Au transmis doua invitatii de control si presedintele a refuzat primirea corespondentei pe adresa sa de domicilu, considerand ca fiind reprezentantul in relatiile cu tertii, de altfel conform legii, nu se poate vorbi de "lipsa de prrocedura".
Totusi acest serviciu imi comunica faptul ca nu are parghii de constrangere, care sa-l faca a acest domn presedinte sa se prezinte cu documentele la control. Nici sanctiuni contraventionale nu pot fi aplicate in acest sens presedintelui pentru ca legea 230/2007 nu le prevede.#-o

Ce pot sa fac in acest sens.???
marilyn31, utilizator
Art. 32. - (1) Presedintele asociatiei de proprietari sau membrii comitetului executiv pot fi remunerati pe baza unui contract de mandat, conform hotararii adunarii generale a proprietarilor, la data adoptarii bugetului anual de venituri si cheltuieli.
(2) Pentru neindeplinirea atributiilor ce le revin, membrii comitetului executiv, inclusiv presedintele asociatiei de proprietari, raspund personal sau in solidar, dupa caz, in fata legii si a proprietarilor pentru daunele si prejudiciile cauzate proprietarilor in mod deliberat.

Serviciul specializat din primarie detine autoritate si competenta sa se implice concret in special in situatia exercitarii controlului asupra activitatii financiar-contabile
In speta dvs notificati ex presedintele cu termen concret ,cu obligatia de restituire documente pe care le-a preluat drept urmare a mandatului acordat de adunarea generala a proprietarilor
In notificare subliniati aspectul ca neconformarea la prezentele obligatii,atrage actionarea in justitie cu obligarea suportarii cheltuielilor aferente
Inutil, aceste demersuri au fost deja facute si au ramas de asemenea fara raspuns. Eu am pus o intrebare strict legata de domeniul de competenta al factorului de control, adc. primaria, care se pare ca nu are decat atributii de \" ïndrumare\" si mai putin de \"control\" in nerespectarea atributiilor conducerii asociatiei prevazute de legea 230/2007.

Repet intrebarea: Ce metoda de constrangere are respectivul serviciu in a-l determina pe presedintele asociatiei sa-i prezinte documentele la control ???.

In caz de neprezentare cu actele la control, cazul de fata, se aplica sau nu amenzi contraventionale pentru refuzul de a prezenta documentele la control si in baza carei legi??? (de la primarie mi s-a comunicat fapul ca \"nu exista nici un articol de lege in acest sens\").

De ce Politia nu constata si nu aplica sanctiuni, cand este clar mentionata in legea 230/2007, ca si organ de control, art. 56 alin 4???

Evident cineva refuza sa-si faca treaba. Pe cine sa chem in contencios???

marilyn31, utilizator
Serviciul din primarie are competenta sa dispuna verificari la nivelul asociatiei de proprietari
Pentru nerespectarea atributiilor de serviciu aveti dreptul sa sesizati oficial esalonul superior din cadrul primariei respective
Nu sunteti singurul proprietar care se confrunta cu astfel de situatii
De regula in urma la astfel de controale rezulta incalcari ale normelor in vigoare-eventual existenta de prejudiciu ,care de regula ating sfera penalului,in care primaria nu mai are atributii