Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Litigiu cu statul
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Litigiu cu statul

Buna ziua

M-am ocupat cu producerea si comercializarea de soft pentru scoli .
Ministerul educatiei cere(plateste) unei alte firme sa-mi copieze un soft si obliga scolile sa foloseasca acest soft .
Cui ar trebui sa ma adresez pentru solutionarea acestui litigiu ?

claudiu_c a scris:

M-am ocupat cu producerea si comercializarea de soft pentru scoli.

Daca exista un contract de vanzare cumparare a acestui soft legal (in care sunt specificate clar problema (ele) care le rezolva pentru scoli si a-ti protejat cu chei informatice personalizate soft-ul), intre dvs. si o scoala, un inspectorat judetean , sau cu Ministerul Educatiei, aveti o minima sansa de reusita in a elucida insusirea de servicii necuvenite si a va recupera prejudiciul.

Ministerul educatiei cere(plateste) unei alte firme sa-mi copieze un soft si obliga scolile sa foloseasca acest soft .

Cunosc un caz, in care, Ministerul Educatiei a impus (ca folosinta si cumparare), un soft de lucru, tuturor universitatilor din Romania, soft produs de o firma privata, foarte eleborat si foarte reusit, a unui profesor angajat al unei universitati de stat, dar care nu l-a vandut ca produs finit ci care rezultat al cercetarii.

Cui ar trebui sa ma adresez pentru solutionarea acestui litigiu ?

Cred ca in primul rand, colegilor dvs. mediatori (mai experimentati si mai inspirati in acest subiect care va tulbura sufleteste, cauza pentru care nu aveti o solutie).

Daca impreuna cu ei, nu gasiti o solutie, care sa va aduca satisfactie, adresati-va justitiei.

Sunt convins ca veti avea castig de cauza in procesul cu statul, pentru ca in foarte multe cazuri statul apeleaza la firme de avocatura cu performante neconvingatoare, care au o legatura bazata in principal pe linia plati-incasari.