Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributie sanatate din contracte de inchiriere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributie sanatate din contracte de inchiriere

Buna ziua,

Daca sunt salariat mai datorez contributie la CASS pentru venituri obtinute din contracte de inchiriere? Conteaza cate astfel de contracte am incheiate?

Multumesc
Conform art. 257 alin. 2 lit. e) din legea nr. 95 / 2006 nu mai platiti contributii pentru ca aveti calitatea de salariat si platiti ca urmare a acestei calitati.
Buna ziua,

Dar pensionarii, care, mai nou, nu datoreaza CASS chiar daca au pensie mai mare de 740 lei, datoreaza contributie la CASS daca au contracte de inchiriere?

Multumesc
Nu stie nimeni?