Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare HCL- calitate procesuala pasiva
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare HCL- calitate procesuala pasiva

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați în clarificarea următoarei probleme: Într-un proces de contencios administrativ care vizeaza anularea unui hotărâre a Consiliului Local, hotărâre cu caracter normativ cine are calitatea procesuală pasivă:
1. Municipiul X prin Consiliu Local, în calitate de emitent al actului, singur
2. Municipiul X prin Consiliu Local, în calitate de emitent, alături de Primar în calitate de reprezentant al unității administrativ teritoriale în justiție?
Deși am citit o mulțime de sentințe în domeniu, nu pot să ajung la concluzie fermă. În unele se stabilește că trebuie chemat și Primarul, în conformitate cu prevederile Legii 215 el fiind cel care reprezintă UAT în justiție, pe când în altele se specifică faptul că în litigiile formulate în baza Legii contenciosului administrativ, emitentul actului are legitimitatea de a sta singur în proces.Care este opinia Dvs. în acest caz? Vă mulțumesc!
Consiliul local are calitate procesuala pasiva, in calitate de emitent al actului administrativ.
Cristina Pielmus , Avocat