Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigii de munca

As vrea sa stiu ce se intampla daca am un proces cu angajatorul pe rol,daca vreau sa mai fac unul cu acelasi angajator cum procedez.
La fel cum ati procedat si cu primul proces.

Daca sunteti in termen, puteti sa va modificati/precizati actiunea deja depusa, modificand/adaugand inca o cerere.
primul proces il am pe data de 05.12.2012
ma pot duce la tribunal cu o noua cerere?
O noua actiune cu acelasi obiect nu este posibila .. daca doriti sa va modificati actiunae deja depusa, atunci la prima zi de infatisare solicitati instantei de judecata acordarea unui nou termene in privinta modificarii acesteia.

Art. 132 C.proc.civ.:
(1)La prima zi de înfăţişare instanţa va putea da reclamantului un termen pentru întregirea sau modificarea cererii, precum şi pentru a propune noi dovezi. În acest caz, instanţa dispune amânarea pricinii şi comunicarea cererii modificate pârâtului, în vederea facerii întâmpinării.

(2)Cererea nu se socoteşte modificată şi nu se va da termen, ci se vor trece în încheierea de şedinţă declaraţiile verbale făcute în instanţă:
1.când se îndreaptă greşelile materiale din cuprinsul cererii;
2.când reclamantul măreşte sau micşorează câtimea obiectului cererii;
3.când cere valoarea obiectului pierdut sau pierit;
4.când înlocuieşte cererea în constatare printr-o cerere pentru realizarea dreptului sau dimpotrivă, în cazul în care cererea în constatare poate fi primită.
da dar in noua actiune se cer alte lucruri decat in prima