Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mandat administrator SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mandat administrator SRL

Buna ziua,
Suntem o firma cu 4 asociati, unul din cei 4 asociati este si administrator.
In Actul Constitutiv, la punctul Conducerea si Administrarea societatii, se specifica ca functionam conform Legii 31/1990 modificata.
La acest capitol se face si numirea administratorului.
Nu apare nicaieri in Actul Constitutiv, implicit si in acest capitol, durata mandatului administratorului.
Daca nu apare durata mandatului administratorului, inseamna ca mandatul acestuia nu expira dupa un numar de ani? Mandatul ii espira numai in momentul cand AGA decide?

Va multumesc.
Buna ziua,

mandatul administratorului nu poate sa depaseasca 4 ani, conform legii. Prin urmare, dupa trecerea acestui termen trebuie numit administratorul de catre AGA, ocazie cu care il putetimentine sau inlatura. Durata noului mandat nu poate fi mai mare de 4 ani DAR poate fi mai mica.

Avocat Constantin Boncu
Da. Mandatul e pe termen nelimitat in afara cazului in care asociatii decid altceva.
Corect ce spune utilizatorul @george_neagu, pe la SA-uri mai sunt restrictii cu 4 ani...la SRL-uri se accepta durata nelimitata !