avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... creante salariale nascute in procedura
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

creante salariale nascute in procedura

Deci am o dilema legat de creantele nascute in timpul procedurii de insolventa si cele nascute dupa deschiderea procedurii generale.
Cum se platesc aceastea si daca se inscriu in tabelul de creante si daca da cu ce titlu.
Cel mai recent răspuns: Liana Iura , Avocat 10:38, 12 Noiembrie 2012
Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii sunt inscrise in tabelul suplimentar.

art. 3 pct. 18.legea 85/2006 tabelul suplimentar cuprinde toate creantele nascute dupa data deschiderii procedurii generale si pâna
la data începerii procedurii falimentului, acceptate de catre lichidator în urma verificarii acestora. În tabel
vor fi mentionate atât suma solicitata de catre creditor, cât si suma acceptata si rangul de preferinta;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare drepturi salariale firma insolventa iuliana Dragoi iuliana Dragoi Buna ziua, Firma la care am lucrat a intrat in insolventa, a doua zi dupa declararea oficiala a insolventei si-a mutat o mare parte din salariati pe alta ... (vezi toată discuția)
Întinderea pretențiilor salariale, legale, în perioada de insolvență/faliment a angajatorului debitor viktorV viktorV Dreptul de a obține întreaga creanță salarială, - a angajatului concediat abuziv și neplătit de angajator, în perioada de insolvență a angajatorului, ... (vezi toată discuția)
Recuperare salarii angajator in insolventa uncetatean8 uncetatean8 Buna seara, Am lucrat cu Contract de munca la o firma aflata in insolventa. Procedura de insolventa a fost declansata inainte de a ma angaja acolo. Firma ... (vezi toată discuția)