Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie- retinuta abuziv
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie- retinuta abuziv

In baza carei legi au fost retinute pensiile si salariile bugetare? Va rog sa ma ajutati! ca trb sa fac o actiune in justitie si nu stiu legea exact, pe internet sunt multe, trb sa fie un Oug ceva...Va multumesc anticipat.
bogdanA2012, utilizator
1. Nu inteleg: cum adica "au fost retinute pensiile si salariile bugetare" si de cand s-a intamplat asta?

2. Incercati sa reformulati intrebarea.
nu inteleg, dvs n-ati auzit ca s-au luat din pensii si salarii pe perioada 2010 - 2012....? ei bine eu vreu sa stiu pe care Ordonanta sau lege s-au luat abuziv
1. Salariile si pensii nu au fost niciodata "retinute".

2. - Salariile bugetarilor au fost diminuate cu 25% in baza Legii nr.118/30.06.2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar.
- A inceput revenirea la vechile salarii; prima transa de 15% s-a acordat iar a doua se va da, se pare, cu 1 decembrie 2012.

3. - Pensiile nu au fost micsorate ci s-a retinut incorect CASS datorita interpretarii eronate a legii.
- Sumele retinute au inceput deja sa fie returnate pensionarilor.
bun am inteles si sub ce ordonata a retinut incorect CASS asta imi trebuie concret! va multumesc aniticipat
1. Nu exista un act normativ special pentru aceasta ci a fost o interpretare eronata a Codului fiscal de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.

2. Fiindca au inceput sa se dea banii inapoi, asa cum au fost luati, lunar, nu inteleg ce doriti sa obtineti printr-o actiune in justitie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane