avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie- retinuta abuziv
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie- retinuta abuziv

In baza carei legi au fost retinute pensiile si salariile bugetare? Va rog sa ma ajutati! ca trb sa fac o actiune in justitie si nu stiu legea exact, pe internet sunt multe, trb sa fie un Oug ceva...Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Luni, 29 Octombrie 2012
bogdanA2012, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:48, 1 Noiembrie 2012
1. Nu inteleg: cum adica "au fost retinute pensiile si salariile bugetare" si de cand s-a intamplat asta?

2. Incercati sa reformulati intrebarea.
nu inteleg, dvs n-ati auzit ca s-au luat din pensii si salarii pe perioada 2010 - 2012....? ei bine eu vreu sa stiu pe care Ordonanta sau lege s-au luat abuziv
1. Salariile si pensii nu au fost niciodata "retinute".

2. - Salariile bugetarilor au fost diminuate cu 25% in baza Legii nr.118/30.06.2010 privind unele masuri necesare in vederea restabilirii echilibrului bugetar.
- A inceput revenirea la vechile salarii; prima transa de 15% s-a acordat iar a doua se va da, se pare, cu 1 decembrie 2012.

3. - Pensiile nu au fost micsorate ci s-a retinut incorect CASS datorita interpretarii eronate a legii.
- Sumele retinute au inceput deja sa fie returnate pensionarilor.
bun am inteles si sub ce ordonata a retinut incorect CASS asta imi trebuie concret! va multumesc aniticipat
1. Nu exista un act normativ special pentru aceasta ci a fost o interpretare eronata a Codului fiscal de catre Casa Nationala de Asigurari de Sanatate.

2. Fiindca au inceput sa se dea banii inapoi, asa cum au fost luati, lunar, nu inteleg ce doriti sa obtineti printr-o actiune in justitie.
Ultima modificare: Miercuri, 31 Octombrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

Alte discuții în legătură

Legea nr. 118/2010: procentul de diminuare se aplica la net sau la brut? tudor9 tudor9 Buna ziua, O chestiune de interpretare al art. 1 din L 118/2010. Cota procentuala se aplica salariului brut ce contine sporurile aferente sau se aplica ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu personal contractual iionita_30 iionita_30 O persoana functia contractuala de infirmier, gradatia 5, clasa de salarizare 23 S = 775 lei (iunie 2010) S1 = 775 * (1 - 25%) = 581 lei (iulie - ... (vezi toată discuția)
Legea 118/2010 alinaeliza alinaeliza BUNA ZIUA, O asociatie intercomunitara --- persoana juridica de drept privat se incadreaza in noua leze 118/2010. adica, se vor micsora salariile cu 25%. (vezi toată discuția)