Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... INPUTERNICIRE VANZARE APARTAMENT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

INPUTERNICIRE VANZARE APARTAMENT

Buna Serara !
Va rog sa ma ajutati intr-o chestiune.
As vrea sa fac o inputernicire (sau ceva asemanator) prin care sa deleg o ruda apropiata sa ma reprezinte in vanzarea unui apartament. Tinand cont ca voi fi plecat din tara o lunga perioada, va rog sa-mi spuneti cum este mai bine sa procedez, aceasta inputernicire pe ce perioada maxima o pot face? Sau daca aveti o alta idee....
Multumesc anticipat !
Se poate face procura de vanzare la un birou notarial pe o perioada determinata (de ex. 5 ani) sau pana la indeplinirea mandatului. Codul Civil nu prevede o durata maxima pentru valabilitatea procurii, insa in cazul in care nu este mentionata durata de validitate, se prezuma ca este dat mandatul pentru 3 ani.
Sa va prezentati cu cartea de identitate a dvs si a mandatarului, actele de proprietate ale imobilului, extras de C.F.
Multumesc frumos.
O seara cat mai placuta !