Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... trebuie sa dau indemnizatia inapoi
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

trebuie sa dau indemnizatia inapoi

Buna ziua! Am lucrat ca asistent medical la un medic de fam. si pe langa asta sunt si lider avon. Am intrat in indemnizatie de crestere copil de 1 an si 6 luni acum 1 saptamana mau sunat cum ca trebuie sa dau inapoi toata indemnizatia primita pana acum pentru ca nu am declarat ca am alte venituri(din lider avon). Eu ca lider avon am castigat niste sume da putin cam 20 de lei pe luna. Vreau sa va intreb daca se poate sa dau inapoi doar banii castigati din lider avon si daca stiti sa-mi spuneti ce lege am incalcat. Va multumesc!!
1. Ca sa dati banii inapoi trebuie ca Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala sa emita o decizie de debit pe care trebuie sa v-o transmita si dvs.

2. In aceasta decizie se va scrie si ce text de lege ati incalcat.

3. - Pana la primirea deciziei nu platiti nimic de buna voie.
- Decizia o puteti contesta dar banii platiti de buna voie nu-i mai vedeti inapoi.
Au dreptul sa opreasca indemnizatia daca inca nu am primit decizia? Stiti un caz care a fost trimis in instanta si a fost castigat?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 20
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta nu pot fi urmarite silit decat in vederea recuperarii, conform legii, a sumelor incasate necuvenit cu acest titlu .

2. Dar retinerea nu se poate face decat dupa ce sunteti prevenit asa cum am spus in raspunsul anterior.

3. Daca veti castiga sau nu in instanta depinde si de ce scrie in decizia de debit pe care trebuie sa insistati sa o primiti.
Buna ziua ! Am primit decizia si scrie asa:
DECIZIA nr. 1743 din data de 11.10.2012 privind recuperarea unor sume necuvenite cu titlul de INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL OUG 111/2010-OPTIUNEA II.
Directorul ...... numit prin ordinul......, avand in vedere prevederile:
- OUG nr. 116/2007 privind organizarea si functionarea ANPS, cu modificarile ulterioare;
- L.G.416/2001 privind venitul minim garantat cu modificarile si completarile ulterioare;
- H.G. nr.50/2011 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a prevederilor L.G.416/2011 privind venitul minim garantat cu modificarile si completarile ulterioare;
- LEGEA nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, cu modificarile si completarile ulterioare;
- Codul de procedura civila, cu modificarile si completarile ulterioare;
- TABELUL PRIMARIEI VASLUI intocmit in urma verificarilor efectuate da catre INSPECTIA SOCIALA VASLUI
- Angajamentul de plata ......;
si in temeiul competentelor conferite de actele normative in vigoare.
DECIDE:
Art.1 -Constituirea debitului si recuperarea sumei, reprezentand INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL OUG 111/2010- OPTIUNEA II pentru ...........domiciliata ...., in baza REALIZEAZA VENITURI IN LUNILE 05-07.2011, 10-11.2011.
Art.2 - Suma totala platita necuvenit cu acest titlu, pentru perioada 01.05.2011-30.11.2011, respectiv 3000 lei se recupereaza, in conditiile legii.
Art.3 - Debitorul are la dispozitie un termen de 15 zile de la comunicare pentru plata sumei prevazute la art.2, intreaga suma platita necuvenit se vireaza in contul .......
Art.4 - Dupa trecerea termenului prevazut la art.3 aceasta decizie devine titlu executoriu fara o alta formalitate si se supune executarii silite in conditiile dispozitiilor imperative privind executarea silita a creantelor bugetare. Debitorul poate achita suma in unul din urmatoarele conturi ale Administratiilor Financiare in raza caruia are domiciliul arondat:
Art.5 - Aceasta decizie se comunica, conform legii, pentru executarea si opozabilitate la debitor, un exemplar ramanand la AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA VASLUI.

Art.6 - Decizia poate fi contestata in termen de 30 de zile de la comunicare, la AGENTIA JUDETEANA PENTRU PLATI SI INSPECTIE SOCIALA VASLUI.
In cazul in care sunteti nemultumit de solutionarea contestatiei, decizia poate fi atacata la Tribunalul VASLUI, in termen de 30 de zile de la comunicarea solutionarii contestatiei, potrivit prevederilor Legii contenciosului administrativ nr.554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.
Ce ma sfatuiti ?
Va multumesc!
Deja a iceput sa opresca cate 200 lei din indemnizatie.