Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil si amnistia fiscala mame
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil si amnistia fiscala mame

Buna ziua, am primit de curand o instintare de la Agentia pt plati si inspectie sociala, privind recuperarea unor sume platite necuvenit, cu titlul de indemnizatie crestere copil. Conform acestei instintari trebuie sa restitui statului o suma de bani platita sub forma de indemnizatie crestere copil pt perioada 21.05/26.06.14.
Eu am inceput munca cu data de 21.05.
In acest caz nu se aplica legea privind amnistia ficala pentru mame?
Cei de la agentie au spus ca trebuie sa depun o contestatie. Cum arata aceasta contestatie si ce ar trebui sa trec in ea?
Va multumesc! O zi buna!
1. Nu ati spus care este motivul pentru care vi se cere restituirea sumelor.

2. Faceti o contetatie catre aceeasi Agentie (AJPIS) prin care aratati ca nu trebuie sa platiti aceste sume conform Legii 126/2014 pentru modificarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, precum si pentru stabilirea unor masuri in vederea recuperarii debitelor inregistrate cu titlu de indemnizatie pentru cresterea copilului.

1. Legea nr.126/2014
Art. III. 2
(1) Debitele cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului/stimulent/stimulent de inserţie acordate în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, sau a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările şi completările ulterioare, constituite din culpa debitorului, materializată în folosirea cu intenţie de către acesta a unor documente despre care cunoştea că au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de către acesta a unor date neconforme realităţii sau nedeclararea unor informaţii nu fac obiectul scutirii la plată, conform prevederilor art. II.

(2) Debitele prevăzute la alin. (1) se recuperează integral de la persoanele care au încasat necuvenit drepturile, inclusiv sumele reprezentând contribuţii de asigurări sociale de sănătate.

2. Catre AJPIS

Subsemnatul(a) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . , domiciliat(ă) în localitatea (comuna) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., Str. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . nr. . ., Bl. . . . . . ap. . . . ., judeţul / sect. . . . . . . . . . . ., posesor al actului de identitate seria . . . nr. . . . . . ., eliberat de . . . . . . . la data de . . . . . ., forumez prezenta

CONTESTATIE
impotriva deciziei nr ..../ ....... emisa de catre ......................... prin care s-a decis ...............................

Motivele contestatiei sunt:
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Ataşez copia ..................................................şi următoarele documentele: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Având în vedere cele prezentate, vă rog respectuos să dispuneţi revizuirea dosarului meu de către Comisia superioară de evaluare ...................În speranţa unei rezolvări favorabile, vă mulţumesc anticipat.

Data Semnătura
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Domnului Director al ........................................