Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Solutii colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Solutii colaborare

Buna ziua,

Am o situatie: un srl vrea sa colaboreze cu o persoana fizica neautorizata pentru instruirea unor clienti. Aceasta activitate se va face ocazional, atunci cand se iveste ocazia, fara ca srl-ul sa ii impuna un program, sediu sau alte obligatii care se creeze "dependenta".
Exista posibiliti de colaborare contractuala cu aceasta persoana fizica neautorizata in afara CIM-ului sau a autorizarii acesteia ca PFA.

Srl-ul va retine si va vira inpozitul de 16% precum si alte impozite necesare, nelasand in sarcina persoanei fizice neautorizate nicio taxa/impozit.
Tot caut o portita si nu o gasesc. Imi puteti da ceva sugestii astfel incat aceasta conventie sa nu fie reincadrata ca si CIM?
Pot spune de exemplu ca aceasta persoana sa imi instruiasca, za zicem, o suta de clienti intr-un an, sau jumatate de an?

In cazul colaborarii acestei persoane cu o asociatie nonprofit este acelasi lucru?

Multumesc si imi cer scuze, stiu ca subiectu a fost discutat, rasdiscuta si intors pe toate fetele.
Singura posibilitate este ca aceasta conventie sa fie incheiata pentru activitati ocazionale si nu permanente.
freeelis a scris:

Singura posibilitate este ca aceasta conventie sa fie incheiata pentru activitati ocazionale si nu permanente.

cum as putea sa formulez obiectul de activitate (instruire clienti) astfel incat sa se inteleaga ca sunt activitati ocazionale? Acesti clienti pot fi: unul pe luna, trei-patru pe luna, sau unul la doua-trei luni. Clientii nu sunt constanti ca numar.
Puteti prevedea de exemplu , ca instruirea clientilor se face o data pe luna in perioada .....