avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recomandare autor carti contracte /succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recomandare autor carti contracte /succesiuni

Îmi puteţi da vreo recomandare cu privire la vreun autor al unei cărţi de contracte şi succesiuni ? Mulţumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 10:37, 24 Noiembrie 2012
contracte si succesiuni in aceeasi carte nu exista ptr ca sunt doua ramuri distincte ale dreptului civil
Atunci îmi cer scuze ptr exprimarea mea eronată ! ªi cunosc faptul ca cele două sunt ramuri distincte.Reformulez : autor pentru Contracte speciale şi autor pentru Succesiuni !
daca sunteti studenta la drept este de preferat sa aveti cursul profesorului titular de catedra... daca sunteti din alt domeniu si doriti sa intelegeti aceste ramuri ale dreptuliui ptr succesiuni va recomand ca autor pe francisc deak (a carui opera desi nu e actualizata cu dispozitiile noului cod civil e f bine explicata iar in materia contractelor ar trebuii sa precizati ce fel de contracte va intereseaza... civile sau comerciale
Contracte speciale - Liviu Stanciulescu (pE NCC)
Succesiuni- Dumitru Vaduva ("Mostenirea si liberalitatile")- NCC
Succesiuni- Liviu Stanciulescu (trebuie sa apara in curand)- NCC
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2012
Mihaela Enache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bibliografie civil dupa ncc andrea_c andrea_c Buna...o persoana binevoitoare sa-mi spuna exact autorii care au scos carti pe NCC. Va multumesc (vezi toată discuția)
Manuale recomandate admitere magistratura lyl02 lyl02 Este vorba despre admniterea in magistratura a a candidatilor care au o vechime de 5 ani, nu de admiterea la INM. Va rog sa-mi recomandati manuale, ... (vezi toată discuția)
Admitere inm 2013 ContSters257303 ContSters257303 Buna ziua! Am terminat anul 3 la drept si as dori ca anul viitor sa sustin examenul de admitere la INM. Am vazut tematica si bibliografia de anul acesta si ... (vezi toată discuția)