avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Persoana Fizica Autorizata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Persoana Fizica Autorizata

O oarecare companie de profil IT, dezvoltare software propune potentialilor angajati urmatoarea varianta: obtinerea statutului de persoana fizica (PUF) pentru angajat - cu norma fixa - si colaborare ulterioara cu acesta. Se ofera de asemenea inscrierea in cartea de munca cu salariul minim pe economie. Ce implica din punct de vedere juridic a fi persoana fizica autorizata? trebuie contabilizate veniturile sau este suficienta declaratia de venituri la sectia financiara si platirea impozitului? se pot face credite imobiliare sau pentru bunuri de consum in calitate de persoana fizica autorizata? Va multumesc pentru raspuns
Persoana fizica autorizata poate fi comparata oarecum cu S.C.-ul, deci impune o contabilizare a veniturilor si plata impozitului pe profit, precum si plata CAS-ului (sanatate).
Persoana fizica autorizata presteaza in baza unui contract de prestari servicii, deci nu este salariatul celui care beneficiaza de pe urma muncii sale.
persoana fizica autorizata , din cate stiu eu de la dreptul muncii este acea pers care angajeaza forta de munca . sau, mai bine spus angajeaza o alta persoana fizica pt o anumita lucrare ( nu se poate angaja niciodata o pers juridica pt ca nu ar mai fi vorba de un contract individual de munca ci de unul de prestari servicii) , ii plateste un salariu ,deci incheie cumva si un contract individual de munca si deci plateste si impozit pt ca salariatul sa poata beneficia de asigurari la CNPAS. nu stiu daca am raspuns pe masura intrebarii, si daca mai vreti vreun raspins le care vi-l pot da puteti sa-mi scrieti la khristine9@yahoo.com
persoana fizica autorizata , din cate stiu eu de la dreptul muncii este acea pers care angajeaza forta de munca . sau, mai bine spus angajeaza o alta persoana fizica pt o anumita lucrare ( nu se poate angaja niciodata o pers juridica pt ca nu ar mai fi vorba de un contract individual de munca ci de unul de prestari servicii) , ii plateste un salariu ,deci incheie cumva si un contract individual de munca si deci plateste si impozit pt ca salariatul sa poata beneficia de asigurari la CNPAS. nu stiu daca am raspuns pe masura intrebarii, si daca mai vreti vreun raspins le care vi-l pot da puteti sa-mi scrieti la khristine9@yahoo.com
Conform ultimelor reglementari in domeniu, persoana fizica autorizata nu poate angaja salariati, ca si A.F.-urile de altfel.
"Conform ultimelor reglementari", p.f. autorizata si A.F. nu pot angaja salariati cu c.i.m. pentru desfasurarea activitatilor pentru care au fost autorizate. Rezulta, per a contrario, ca, pentru orice alte activitati, pot, sau ar trebui sa poata angaja salariati. De ex. contabil, consilier juridic, ingrijitoare...
Ovidiu T.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca - colaborare? - contract de munca fara carte de munca..? project based? phantom709 phantom709 Buna ziua ! Asi dori sa stiu care este forma legala prin care pot sa platesc munca prestata de un angajat pe "Project Based". Adica fara carte de munca. Cum ... (vezi toată discuția)
Inteprindere individuala - angajati, cas, posibil contract de munca? olden olden 1. titularul unei inteprinderi individuale daca lucreaza este obligat sau poate sa incheie contract de munca pe inteprinderea la care este titular, adica a ... (vezi toată discuția)
Conventie civila Vioreld Vioreld salutare. vreau sa inchei cu o persoana fizica o conventie civila. intrebarea mea este ce se plateste in acest caz (doar impozitul de 16%)? cine plateste ... (vezi toată discuția)