Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stingere datorii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stingere datorii

Avand in vedere noile modificari privind modul de stingere al datoriilor catre stat, daca se doreste achitarea datoriilor curente si nu a penalitatilor de intarziere pentru care exista o poprire, este posibila? Multumesc.
Da, este posibil. Se sting toate obligațiile fiscale principale, în ordinea vechimii, și apoi obligațiile fiscale accesorii, în ordinea vechimii.
Modificarea Codului de procedura fiscala prin OG 16/2012, care intra in vigoare incepand cu data de 01 noiembrie 2012, reglementeaza o exceptie de la regulile existente in privinta stingerii datoriilor si anume:
- in cazul obligatiilor fiscale de plata stabilite de organele de inspectie fiscala, precum si amenzilor de orice fel, se stinge cu prioritate obligatia fiscala sau amenda pe care o alege contribuabilul.

Si in cazul popririlor??
danabunea a scris:

Si in cazul popririlor??

In cazul infiintarii popririlor, sumele se distribuie in ordinea vechimii acestora.