Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Medic instabil emotional. Poate ocupa functia?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Medic instabil emotional. Poate ocupa functia?

1- Un medic instabil emotional, indiferent de specialitate şi grad, poate ocupa functia?
2- Mai răspunde juridic pentru actele sale medicale (prescrieri tratament, solicitări examinari interdisciplinare sau lipsa acestor solicitări)?
3- Cui trebuie să solicite pacientul examinarea psihiatrică a unui medic şi ce institutie este abilitată să o efectueze?
Veti gasi toate raspunsurile dvs. in Codul de Deontologie Medicala al CMR (Colegiul Medicilor din Romania); L. 96/2006 privind reforma sistemului sanitar; Regulamentul organizarii si desfasurarii activitatii comisiilor de disciplina
V Ioana-Iulica, Consilier juridic