Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea pentru limita de varsta a functionarilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea pentru limita de varsta a functionarilor publici

Rog frumos sa mi se spuna care este data de la care trebuie sa inceteze raporturile de munca cu institutia publica (minister) si, implicit ce temei legal se aplica:
- data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare
sau
- data comunicarii deciziei de pensionare.
Multumesc infinit.
Raportul de serviciu inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, dupa caz, la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala ori invaliditate a functionarului public, potrivit legii.

Cred ca in primul caz, raportul de serviciu inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare numai daca functionarul public nu a solicitat iesirea la pensie.
Cel de-al doilea caz, consider ca se aplica numai in situatia in care functionarul public a solicitat iesirea la pensiei si urmeaza a i se comunica decizia de pensionare.
v-aş ruga să.mi spuneti care este vârsta de pensionare la functionarii publici (femei) cu functie publica de executie si o vechime in munca de 24 ani, si vârsta de 55 ani. Vă multumesc!!!!!!
Daca este nascuta in ianuarie , atunci poate beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu Septembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 8 luni.