Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... autoritate de lucru judecat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

autoritate de lucru judecat

In 2009 a existat un proces intre Asociatia de locatari(reclamant) si un coproprietar al unui apartament pentru recuperarea unor datorii aferente lunilor dec 2008-iulie 2009.A existat o hotarare irevocabila care a fost investita cu titlu executoriu si a fost incuviintata executarea silita.A fost executat un prim act de executare,respectiv executorul a trimis o notificare.Acest prim act de executare nu a fost urmat de un altul.
In dec 2011 Asociatia ii da in judecata pe ambii coproprietari pentru recuperarea datoriei aferente lunilor dec 2008-dec 2011.Paratul din primul proces invoca autoritatea de lucru judecat pentru perioada 2008-2009.Hotararea ultima spune:
Admite excepţia autorităţii de lucru judecat invocată de pârâtul cu privire la suma de 5676,66 lei, cote de întreţinere penalităţi de întârziere şi fond de reparaţii aferente perioadei decembrie 2008-iunie 2009. Respinge cererea formulată împotriva pârâtului cu privire la suma de 5676,66 lei, cote de întreţinere penalităţi de întârziere şi fond de reparaţii aferente perioadei decembrie 2008-iunie 2009, pentru autoritate de lucru judecat. Admite în parte cererea. Obligă pârâtul la plata către reclamantă a sumei de 7161,73 lei, aferentă perioadei iulie 2011-aprilie 2012, 797,29 lei, penalităţi de întârziere aferente aceleiaşi perioade. Obligă pârâta la plata către reclamantă în solidar cu pârâtul a sumei de 5676,66 lei, cote de întreţinere penalităţi de întârziere şi fond de reparaţii aferente perioadei decembrie 2008-iunie 2009 şi a sumei de 7161,73 lei, aferentă perioadei iulie 2011-aprilie 2012, 797,29 lei, penalităţi de întârziere aferente aceleiaşi perioade.
Nu inteleg in prima fraza admite exceptia cu privire la suma in privinta paratului si apoi il obliga la plata in solidar?
E vorba de doi vecini,frate si sora,in varsta.Oricum suma este imensa.Dansii au platit in tot acest timp suma afisata ca datorie lunara,in fiecare luna.
Ei au refuzat in 2008 sa plateasca o datorie ca urmare a faptului ca au contestat un calcul la apa-li s-au calculat aprox 200mc de apa calda.Cu aceasta exceptie au platit in fiecare luna insa acele sume s-au incasat ca ,,restanta,,fara sa se precizeze pentru ce luna sau an si astfel s-a ajuns la aceasta suma astronomica.Repet,in 2009,2010,2011,2012 au platit lunar o suma egala cu suma afisatala afisier pentru luna respectiva.
Ce trebuie sa faca in recurs?
Multumesc mult!
E bine data hotararea.

Prin acest al doilea proces nu il mai obliga pe parat inca o data la plata sumelor din 2008-2009, ci doar pt diferenta mai recenta. O obliga insa pe parata in solidar cu paratul la plata sumei vechi, acceasi pt care fusese obligat anterior acesta.

Asta inseamna ca ambii debitori sunt obligati in solidar la plata aceleiasi sume de bani, creditorul putand executa pe oricare dintre ei pt plata debitului.

Din pacate in recurs nu veti putea face decat probe cu inscrisuri. Depuneti eventual toate chitantele cu care si-au achitat cotele.

Ceea ce ar fi trebuit sa faceti era o expertiza contabila la instanta de fond.