avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie de crestere a copilului calcul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie de crestere a copilului calcul

sunt angajata din 15 februarie 2012 initial cu jumatate de norma si salariu brut 600 lei/net 450 lei. incepand din 15 august 2012 mi s-a schimbat incadrarea la norma intreaga cu salariu brut 1200 lei/net 850 lei. as dori sa aflu valoarea indemnizatiei de crestere a copilului pt 2 ani si cat voi primi in cele 120 zile de concediu pre si post natal.va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:30, 2 Noiembrie 2012
adaug ca voi naste la sfarsitul lunii martie 2013
Valoarea indemnizatiei este si in functie de durata CCC optata, de 1 an sau de 2 ani, astfel:

art.2 din OUG nr.111/2010 :
(2) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 6,8 ISR.
(3) Indemnizaţia lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabileşte în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni şi nu poate fi mai mică de 1,2 ISR şi nici mai mare de 2,4 ISR

unde ISR = indicatorul social de referinta care in prezent are o valoare de 500 lei...

In speta :
- pentru CCC cu o durata de 1 an , valoarea indemnizatiei este cuprinsa intre 600 lei si 3400 lei
- pentru CCC cu o durata de 2 ani, valoarea indemnizatiei este cuprinsa intre 600 lei si 1200 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul crestere copil vio1952 vio1952 daca am doua joburi,la stat am 1500 ron venit net,la privat 500ron,indemnizatia se calculeaza cumulat?85%din 2000ron?si daca as opta pentru doi ani ccc as ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copii la 1/2 norma. colceriumari-bv colceriumari-bv O viitoare mamica a lucrat 15 luni cu 1/2 norma, are dreptul la indemnizatie de crestere a copilului? In ce cuantum? (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil? danuza_dodo danuza_dodo Buna ziua. Va rog sa ma ajutati, cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil daca as vrea sa stau acasa 2 ani? Am inteles ca se calculeaza 85% din media ... (vezi toată discuția)