Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Instrainare auto si radiere la politie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Instrainare auto si radiere la politie

Am vandut o masina acum 3 luni cu certificat fiscal cu tot,eu nu stiu daca el merge sau nu cu numerele mele deoarece nu m-a interesat sa le pastrez,mai trebuie cumva sa merg la politie sa fac ceva?Daca el ia vreo amenda e posibil sa imi vina mie sau sa iau amenda pentru ca nu am fost la politie in 30 de zile ?
Daca inca masina e pe numele dumneavoastra atunci in caz de amenda contraventionala tot pe numele dumneavoastra vine .
Si daca arat ca eu am instrainat masina pot evita sa o platesc eu ?
Pana nu radiati de pe rolul dvs fiscal autovehiculul toate sanctiunile aferente ,va revin dvs de achitat
Daca nu solutionati amiabil cu detinatorul autoturismului,aveti dreptul sa formulati actiune in instanta
hai sa ne lamurim ... radierea fiscala e una (va duce-ti in termen de 30 zile la financiar cu actul de vanzare-cumparare si o radiati - daca depasiti termenul platiti o amenda de 25lei), iar radierea din circulatie este alta (va duceti la Serviciului Public Comunitar Regim Premise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor cu acelasi act si cereti radierea din circulatie). oricum daca primiti prin posta vreo amenda este de ajuns sa depuneti in termen contestatie motivata cu actul de v-c.
de la politie nu primiti amenda deoarece cumparatorul are obligatia de a cere transcrierea (inmatricularea pe numele sau) in 30 zile, nu dvs.
tobosarul, utilizator
tobosarul a scris:
... iar radierea din circulatie este alta (va duceti la Serviciului Public Comunitar Regim Premise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor cu acelasi act si cereti radierea din circulatie). oricum daca primiti prin posta vreo amenda este de ajuns sa depuneti in termen contestatie motivata cu actul de v-c....

Se poate cere radierea de la politie doar cu actul de vanzare cumparare ?