avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura SC catre persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura SC catre persoana fizica

Pot ca societate comerciala de constructii sa fac o factura de prestari servicii cartre o persoana fizica?
Va multumesc pentru raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 10:19, 2 Noiembrie 2012
Bineinteles, persoanele fizice nu-si construiesc si ele, nu sunteti obligat prin lege sa intocmiti anumite doocumente? Obligatia de plata a persoanei fizice ca si a unei societati comerciale nu este creata prin intocmirea facturii?
Buna dimineata,

Sigur ca puteti, este chiar obligatorie emiterea facturii.

Aveti contract incheiat cu persoana fizica pentru aceste prestari? Ca anexa la factura trebuie sa aveti devizul lucrarilor executate, confirmat de beneficiar.
Ultima modificare: Vineri, 2 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Contract nu am, am situatie de lucrari si memoriu tehnic
Daca sunt confirmate de beneficiarul lucrarilor nu este o problema. Ideal ar fi fost sa aveti si contract. Acest lucru il afirm din experienta proprie, lucrez intr-o societate de constructii.
Ultima modificare: Vineri, 2 Noiembrie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firmã. cum pot plãti o persoanã fizicã, pentru o lucrare? danr danr Bună ziua. Am de făcut o lucrare electrică în sediul unei firme. Printre ofertanţi sunt şi persoane fizice. Cum pot plăti persoanele fizice pentru ... (vezi toată discuția)
Contract de prestari servicii ady.alex ady.alex Buna ziua! am si eu o problema. societatea mea a incheiat un contract de prestari servicii cu o persoana fizica pentru intocmirea documentatiei in vederea ... (vezi toată discuția)
Constructie locuinta persoana fizica pe firma ionela11 ionela11 CONSTRUCTIE LOCUINTA PERSOANA FIZICA PE FIRMA Buna ziua, Am o intrebare : daca o firma hotaraste constuirea unei constructii pentru o persoana fizica in ... (vezi toată discuția)