Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura SC catre persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura SC catre persoana fizica

Pot ca societate comerciala de constructii sa fac o factura de prestari servicii cartre o persoana fizica?
Va multumesc pentru raspunsuri
Bineinteles, persoanele fizice nu-si construiesc si ele, nu sunteti obligat prin lege sa intocmiti anumite doocumente? Obligatia de plata a persoanei fizice ca si a unei societati comerciale nu este creata prin intocmirea facturii?
Buna dimineata,

Sigur ca puteti, este chiar obligatorie emiterea facturii.

Aveti contract incheiat cu persoana fizica pentru aceste prestari? Ca anexa la factura trebuie sa aveti devizul lucrarilor executate, confirmat de beneficiar.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Va multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Contract nu am, am situatie de lucrari si memoriu tehnic
Daca sunt confirmate de beneficiarul lucrarilor nu este o problema. Ideal ar fi fost sa aveti si contract. Acest lucru il afirm din experienta proprie, lucrez intr-o societate de constructii.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal