Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare

buna ziua.un contract de vanzare -cumparare este valabil daca e facut de mana cu 2 martori?
În principiu, da, e valabil. Dar dacă legea prevede, în funcţie de bunul vîndut, o anume formă, atunci contractul este valabil doar dacă îmbracă forma impusă de lege. De exemplu, pentru terenuri sau locuinţe, forma autentică.

Depinde, prin urmare, de ceea ce se vinde/cumpără prin acel contract.
multumesc pentru raspuns.este vorba despre o casa .povestea este mai lunga.dar vroiam sa stiu daca acel contract este valabil.
Poate fi valabil ca şi promisiune de vînzare-cumpărare (antecontract). Spun poate fi deoarece nu l-am citit. Poate fi nul sau anulabil şi din alte motive decît forma.

Contractul de vanzare-cumparare facut de mana este valabil pentru constructii (casa) , insa nu si pentru teren. Trebuie totusi sa indeplineasca si celelalte conditii de valabilitate prevazute de lege pentru contracte :obiect , cauza, scop s.a.m.d.
Potrivit OUG 210/2008, care modifică Legea locuintei (L.114/1996), locuinţele se vînd numai prin act autentic.