Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare apartament

cine ma poate ajuta in urmatoarea problema:
la cumpararea unui apartament am facut contract de vanzare-cumparare fara autentificare la un birou notarial, ci doar cu dare de data certa la un avocat. EXISTA SANSE CA CINEVA sa atace acest contract de vanzare cumparare? exista vreo sansa de a avea castig de cauza acea persoana? cine e indreptatit sa atace acest contract de vanzare-cumparare?
Cand ati facut acel act? Daca l-ati facut mai devreme de data de 11.12.2008, si nu s-a vandut si dreptul de proprietate pentru terenul aferent, nu aveti nicio problema. Contractul este perfect valabil incheiat. In virtutea principiului de drept "tempus regit actum" si avand in vedere ca la data incheierii lui nu se cerea forma autentica a contractului de vanzare cumparare a unei constructii cu destinatia de locuinta.
ContSters42249, utilizator
multumesc foarte mult pentru raspunsul acordat, am insistat pe aceeasi tema facand un alt subiect pentru ca as fi vrut sa am mai multe opinii, fara a se intelege ca opinia dumneavoastra nu ar fi suficienta, presupun ca nu a mai intervenit nimeni deoarece opinia dumneavoastra a fost concludenta. O zi buna.