Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... instrainare constructii in baza legii 247/2005
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

instrainare constructii in baza legii 247/2005

Buna.
Daca instrainezi prin vanzare-cumparare teren cu constructie prin inscris in semnatura privata, in privinta constructiei devii proprietar, iar in ce priveste terenul, conform Lg 247/2005, nu esti nici proprietar, dar nici superficiar (deci dr de folosinta). Atunci ce drept dobandesti asupra terenului?
Inca ceva. Daca Lg 247 vorbeste despre conditia imperioasa a formei autentice ad validitatem la instrainarea intre vii a terenurilor, cu sau fara constructii, inclusiv la drepturile reale asupra terenurilor, cu sau fara constructii, inseamna ca se aplica si la DEZMEMBRAMINTELE dr de proprietate, intrucat sunt tot dr reale?
Merci frumos.
Daca instrainarea are ca obiect o constructie cu terenul aferent si se face prin inscris sub semnatura privata, cumparatorul dobandeste numai un drept de superficie(drept de proprietate asupra constructiei si drept de folosinta asupra terenului). Acest inscris poate valora insa ca un antecontract de vanzare cumparare.
Pentru constituirea sau transmiterea dezmebramintelor dreptului de proprietate nu se cere respectarea formei autentice.
Av.Eva Carbunaru
avocat_eva_carbunaru a scris:

Daca instrainarea are ca obiect o constructie cu terenul aferent si se face prin inscris sub semnatura privata, cumparatorul dobandeste numai un drept de superficie(drept de proprietate asupra constructiei si drept de folosinta asupra terenului). Acest inscris poate valora insa ca un antecontract de vanzare cumparare.
Pentru constituirea sau transmiterea dezmebramintelor dreptului de proprietate nu se cere respectarea formei autentice.
Av.Eva Carbunaru

Multumesc pt raspuns. Astept in continuare si alte opinii.
Am formulat aceste intrebari, intrucat Boroi, afirma ca, pana la introducerea acestei restrictii in privinta TUTUROR dr reale prin Legea 247/2005, potrivit reglementarilor succesive anterioare prin Legile 18/1991 si 54/1998-abrogata expres prin Legea 247/2005, era posibila constituirea indirecta a dr de superficie asupra terenului in masura in care transferul dr de proprietate asupra constructiei se realiza prin inscris in semnatura privata. Bineinteles ca, aceste dr constituite anterior intrarii in vigoare a Legii 247/2005, raman neatinse potrivit principiului "tempus regit actum".

De asemenea, potrivit art.2 alin. (2), Titlul X privind Circulatia juridica a terenurilor din Legea 247/2005, se impune forma autentica nu numai pt instrainarea terenurilor cu sau fara constructie, ci si pt actele juridice prin care se constituie dezmembraminte ale dr de proprietate privata asupra terenurilor, ori alte dr reale, indiferent de destinatia sau intinderea acestora.
.
ContSters14151, utilizator