Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... trecere dintr-o asociatie in alta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

trecere dintr-o asociatie in alta

dorim sa iesim din asociatia de proprietari actuala cu mai multe blocuri si sa ne inscriem intr-o asociatie vecina cu un singur bloc
avem tabel cu acordul jumate +1 din locatari blocului nostru si acordul asociatiei la care vrem sa aderam.
care ar fi urmatorii pasi.
va multumim.
Nu puteti sa faceti parte din alta asociatie decat acolo unde aveti proprietatea.

O asociatie de proprietari se infiinteaza pentru administrarea proprietatii comune care se afla intr-un condominiu cu mai multe proprietati private.
Interesul dvs nu poate fi materializat,avand in vedere ca detineti domiciliul intr-un condominiu care contine si parti comune care trebuiesc intretinute de catre asociatia de proprietari, respectiv de catre membrii proprietari care o alcatuesc
Vezi aliniatul (2) din art.5 din Legea nr.230/2007 care prevede ca se poate infiinta o asociatie si pe un tronson dintr-un bloc atunci un tronson intreg sau cel putin 3 apartamente cf. art.1 din legea mai sus mentionata poate si adera la o alta asociatie.
avram1 a scris:
care ar fi urmatorii pasi.

Mergeti la biroul judecatorului delegat din cadrul finantelor locale. Acolo o sa gasiti afisat pe usa lista documentatiei ce trebuie sa o intocmiti.
Puteti sa deveniti membrii in asociatia de alaturi daca cel putin 2/3 din numarul proprietarilor din blocul dv si tot 2/3 din proprietarii asociatiei la care va alipiti isi dau acordul pe acele tabele.
Asociatia in care vreti sa intrati trebuie sa solicite judecatorului delegat modificarea statutului sau sa redacteze un act aditional la statut asa cum o sa va ceara judecatorul.