avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident rutier

buna seara am si eu o intrebare,daca am facut un accident si masina inca nu este inscrisa pe numele meu si nici asigurarea care sunt consecintele?va multumesc














Cel mai recent răspuns: aauraa , utilizator 13:45, 4 Noiembrie 2012
Depinde, nu aţi dat detalii exacte. Dacă maşina nu vă aparţine, spre exemplu, aparţine unui prieten, iar d-voastră nu deţineţi procură cel puţin pentru circulaţie, pe acel autovehicul, veţi răspunde penal pentru faptele comise.
Problemele se pot împărţi, de asta trebuiesc detalii cât mai exacte, dacă propietarul maşinii recunoaşte că a înstrăinat-o de bună voie, riscă o parte din vină. Dacă nu vrea să-şi asume această responsabilitate, este posibil să o treacă drept "furată", doar ca să iese din anumite încurcături.
De asemeni, depinde şi accidentul cât de grav este.
Deci cum spuneam...... caracatiţa are multe braţe.
nu eu masina am cumparato am doar un act de vanzare cumparare,atit masina cat si asigurarea este pe numele primului propietar dar asigurarea este platita de mine pe numele celuilalt...accidentul l-am avut cu doua persone baute pe strada am evitat unul si am dat peste celalat...si are fractura de picior e internat la spital,chiar sunt speriata ce mi se poate intimpla?va multumesc
Depinde de accident, daca nu sunt decat avarii tehnice fara victime iar masina este asigurata nu este nici o problema daca a condus-o proprietarul sau alta persoana cu permis de conducere corespunzator categoriei si cu dreptul de a conduce valid (nesuspendat). Daca sunt victime se complica situatia.
Totusi, masinile (autovehiculele) sunt supuse inmatricularii nu inscrierii (inregistrarii) cu exceptia celor inregistrate la primarii (viteza limitata), Inteleg ca este inmatriculata doar ca nu s-a operat inca schimbarea proprietarului (vechi) in acte, proprietar care este inca asigurat pe autoturismul condus de dvs.. Este o.k. daca asigurarea este valabila. Daca nu, suportati dvs. (din buzunar) pagubele produse daca accidentul este din culpa dvs., nu?
Ultima modificare: Duminică, 4 Noiembrie 2012
ContSters184021, utilizator
cu permisul sunt in regula masina este inmatriculata dar asa cum a-ti spus nu s-a operat inca schimbarea proprietarului in acte si asigurarea am platito tot pe numele lui.eu am teama ca am dat peste acel om si are piciorul rupt,la masina s-a spart parbrizul.ce trebe sa fac eu...multumesc mult
aauraa a scris:

nu eu masina am cumparato am doar un act de vanzare cumparare,atit masina cat si asigurarea este pe numele primului propietar dar asigurarea este platita de mine pe numele celuilalt...accidentul l-am avut cu doua persone baute pe strada am evitat unul si am dat peste celalat...si are fractura de picior e internat la spital,chiar sunt speriata ce mi se poate intimpla?va multumesc


Alte discuții în legătură

Asigurare auto spania - pot fi platite daunele materiale si morale? uzzi098 uzzi098 am accidentat o fata pe trecerea de pieton.masina pe care o conduceam era a prietenei mele si avea nr de inmatriculare de spania,prietena mea nu era propietara ... (vezi toată discuția)
Platesc despagubiri sau nu ? doctoritza doctoritza Am cumparat o masina de la un prieten dar nu am facut actele deoarece , asigurare , rovinieta inca mai sunt valabile pana la sfarsitul anului si am convenit sa ... (vezi toată discuția)
Accident masina neasigurata simpatiq87 simpatiq87 Buna ziua, In anul 2006, pe cand aveam 18 ani ( mic si prost ), am comis un accident neavand permis de conducere ( de aceasta problema am scapat, mi s-a ... (vezi toată discuția)