Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trecere fortata pe alt post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trecere fortata pe alt post

Buna ziua,

Doresc sa intreb ce pot face in cazul in care Angajatorul doreste sa ma mute pe un alt post care implica o experienta si vechime mai mare in profesie decat cea pe care o am eu, in scopul de a ma pune in imposibilitatea realizarii targetului?

Practic: sunt angajata de 9 luni pe un post de Manager restructurare credite pt companii, activitate de recuperare din domeniul creditelor neperformante.

Acum vrea sa ma mute pe un post de vanzari, pt care am candidat -fara scucces la acea data, pt ca stie ca experienta limitata va face dificila realizarea target-ului, iar pe acest motiv va putea sa ma dea afara.

Postul meu actual nu-l va desfiinta, doar il va da altcuiva, iar pe mine ma va trece pe vanzari ( asa mi-a spus).

O precizare importanta: in CIM sunt incadrata ca si 'Manager Relatii', specificul muncii fiind dat de fisa postului: 'cu rol de remediere si recuperare'.
Noul job ar fi de 'Manager Relatii' si implica vanzare, spre deosebire de job-ul actual care presupune intocmire aplicatii de credit (deci activitate de mentenanta pt clienti existenti si analiza financiara, exclusiv vanzare).

Cum ma pot apara ?

Multumesc.
vivianna, utilizator
Modificarea c.i.m. se face numai cu acordul ambelor parti prin incheierea unui act aditionala la c.i.m. .. numai in anumite situatii , prevazute in Codul Muncii, se face dispune modificare unilaterala a c.i.m....

Daca angajatorul va decide unilateral modificarea c.i.m., atunci aveti posibilitatea sa atacati in justitie aceasta decizie.
Dar in situatia in care CIM prevede un post generic, trecerea pe alt loc de munca fiind facuta prin modificarea fisei postului?

Multumesc.
vivianna, utilizator
Modificarea c.i.m. nu se poate face prin intermediul fisei postului , ci prin incheierea unui act aditional la c.i.m.