Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul indemnizatie co
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul indemnizatie co

buna ziua!
am o intrebare: pentru calcul indemnizatie co se ia in consideratie suma veniturilor din ultimelor trei luni anterioare, impartit la numarul de zile lucratoare din lunile respective. ce fac daca salariatul are zile de co si in luna anterioara? adica, are 15 zile lucrate si 5 zile de co. in suma veniturilor includ si indemnizatia din luna anterioara si zilele de co sau iau in calcul numai zilele lucrate?
sper ca m-am exprimat destul de clar#-o
multumesc pentru ajutor!
Din cele 3 luni anterioare plecarii in CO se iau in calcul doar zilele efectiv lucrate si sumele aferente acestora.
Atentie, comparati media zilnica calculata cu media celor 3 luni anterioare cu media zilnica calculata prin impartirea salariului din luna de calcul, plus sporurile permanente, la numarul de zile lucratoare din luna de calcul. Indemnizatia de CO se plateste cu media mai mare.

Motivul este in Codul Muncii:

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnã salariatul beneficiazã de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai micã decât salariul de bazã, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivã, prevãzute în contractul individual de muncã.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnã reprezintã media zilnicã a drepturilor salariale prevãzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicatã cu numãrul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnã se plãteşte de cãtre angajator cu cel puţin 5 zile lucrãtoare înainte de plecarea în concediu.