Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salariu gresit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salariu gresit

Buna ziua, am constatat ca unui angajat i s-a dat un salariu mai mare decat cel normal. Acest salariu a fost transmis si prin Revisal. Exista posibilitatea de a retransmite REVISALUL cu salariul corect daca amblele parti semneaza un act aditional la contract?
Bineinteles ca exista posibilitatea de-a retransmite REVISAL, e chiar indicat s-o faceti.:)
Sa aveti in vedere si respectare termenului maxim de 19 zile pentru transmiterea modificarii.(H.G 500/2011)
Multumesc mult pentru raspuns. Problema este ca salariul este gresit din ianuarie 2012. Pot sa fac modificarile de atunci?
art.4 H.G 500/2011
(3)Orice corecţie a erorilor survenite în completarea registrului se face la data la care angajatorul a luat cunoştinţă de acestea.

As vrea insa sa inteleg daca modificarea pe care o faceti dvs la salariu este o corectie sau o modificare.In CIM este acelasi salariu ca cel pe care l-ati completat si in ianuarie in REVISAL?

ela david, utilizator
Salariul corect era, sa zicem, de 500 lei, acest salariu este trecut si in anexa la CIM. Eu insa vreau sa fac modificare atat in anexa cat si in REVISAL. Salariul corect era de 400 RON brut. Pot sa mai fac aceasta modificare?
Atata timp cat suma reprezentand salariul este aceeasi si-n CIM (despre ce anexa vorbiti dvs?), si-n REVISAL, nu avem de-a face cu o corectie, ci cu o modificare.Ati procedat corect intocmind act aditional de micsorare a salariului (banuiesc ca valoarea salariului este de cel putin 700 lei/luna norma intreaga).Modificarea o faceti acum, in termen maxim de 19 zile de la data cand ati intocmit actul aditional.
O intrebare suplimentara:cum ati calculat salariul din ianuarie pana in prezent?Care a afost salariul de baza luat in considerare?