Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... VA ROG SA MA AJUTATI!!!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

VA ROG SA MA AJUTATI!!!

Buna seara! O sa scriu din nou toata povestea cu ideea ca sunt persoane noi pe acest site. In mai 2009 am imprumutat suma de 5500 de euro la o cunostinta, am facut un contract de imprumut, el garantand cu toate bunurile mobile si imobile. Pana la data de 11 noiembrie 2009 trebuia sa primesc banii, dar imprumutatul nu a avut bunavointa de a-mi da banii, motivand ca acum nu are bani. Mentionez ca in aceste luni(mai-noiembrie) imprumutatul nu a dat niciun telefon, si cand il sunam mereu ma amana si imi tot zicea ca trebuie sa primeasca bani din diferite parti, dar el nu a primit de fapt niciun ban. In urma faptului ca nu am primit niciun ban, am apelat la un avocat de la mine din oras(eu locuiesc in Vaslui) iar avocatul m-a indrumat sa apelez la un executor judecatoresc. Asa am si facut, am vorbit cu un executor , am facut actele necesare si s-a inceput sa verifice daca avea vreun bun pe numele lui in judetul Vaslui. Cum in Romania lucrurile se misca foarte greu , am asteptat 3-4 luni pana cand am primit raspunsul ca nu are niciun bun pe numele lui. Apoi am facut poprire pe conturi, am primit suma de 20 de milioane in banii vechi si doar atat am putut recupera. Bineinteles ca am platit avocatul, executor judecatoresc, poprirea de conturi etc etc. Mi s-a spus ca are un apartament la Bucuresti, nu am de unde sa aflu adresa apartamentului, dar am inteles de la niste rude de-ale lui ca apartamentul este pe numele soacrei lui. A avut masina in leasing, dar nici aceasta nu era pe numele lui si pentru ca nu a platit rata la masina, intr-un final a pierdut masina. Am fost la Casa Judeteana de Pensii Vaslui pentru a verifica daca primeste pensie de asigurari sociale, dar si aici am primit un raspuns negativ.." persoana mentionata nu este beneficiar de pensie de asigurari sociale". S-a ajuns la concluzia ca pe numele si adresa lui nu are niciun bun mobil sau imobil, nici pensie de asigurari sociale, nici salariu, niciun venit. In aprilie 2011 m-am adresat parchetului dorind sa l dau in judecata pe imprumutat sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune prev.de art.215 al.3 C.P. , in urma considerarii ca am fost indusa in eroare cu ocazia intocmirii unui contract de imprumut incheiat in mai 2009. La scurt timp am primit o rezolutie prin care ma instiinta ca :"prin referatul organului de cercetare penala s-a propus neinceperea urmaririi penale pentru savarsirea infractiunii de inselaciune intrucat fapta nu este prevazuta de legea penala." De atunci si pana atunci nu s-a mai miscat niciun deget....avocatul , executorul nimeni. In vara acestui an, m-am intalnit cu acea persoana , dar era foarte nepasatoare si imi zicea sa am rabdare sa-mi dea banii. Ieri am aflat ca tatal imprumutatului a murit, mama lui fiind moarta de cativa ani. Stiu ca el mai are un frate la Iasi. Intrebarea mea este: putem sa avem dreptul la casa tatalui (sau orice alt bun) odata cu moartea acestuia din urma?Cu regret si poate chiar nepasare din partea mea, as vrea sa stiu ce beneficiu imi poate aduce faptul ca tatal lui a murit. va rog din suflet, daca aveti vreo sugestie, un gand , o idee sa mi raspundeti. Din 2009 stau cu stresul si durerea acesta in suflet si nu pot intelege cum exista astfel de persoane pe lumea asta.Va multumesc mult! Poate sunt egoista sau rautacioasa, dar pentru o astfel de persoana sentimentele frumoase nu exista. va multumesc anticipat!
puneți executorul în temă (în scris și înregistrat la biroul dumnealui ori, poștal, prin recomandată cu Confirmare de primire) și solicitații TOT în scris să dispună de ÎNDATÃ recuperarea debitului din moștenirea debitorului speței de față.Solicitați-i răspuns și să vă aducă la cunoștință TOATE demersurile/diligențele depuse în recuperarea debitului din moștenirea debitorului.
multumesc mult! asa voi face! o seara frumoasa!