Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Bună ziua ,am și eu o întrebare,am o executare silita pentru o suma de 5000 E ,azi am primit o scrisoare de la executor ceva legat de moștenire,noi suntem 3 frați, plus mama ca tatăl a murit în urma cu 7 ani. Dacă nu sa făcut succesiunea de pe tatăl nostru si eu nu am nimic pe numele meu,care ar fii procedurile,adică pot renunta la partea mea de moștenire?
Black87, utilizator
Moștenitorii preiau atât activul, cât și pasivul succesoral. Prin urmare, dacă nu vreți să aveți bătăi de cap cu executarea silită puteți renunța la moștenire, Procedura se desfășoară în fața unui notar public, unde veți semna un act de renunțare la partea care v-ar reveni din succesiune.
Cred ca domnul avocat nu a inteles intrebarea... sau poate eu...

Dvs. aveti executarea silita, nu tatal dvs., da?

Cred ca domnul executor a vazut ca tatal dvs. nu mai este printre noi si ca dvs/ nu ati facut succesiunea de atunci, da?
Si mai cred ca acesta doreste sa deschida succesiunea in locul dvs. si vrea sa va puna poprire pe bunurile ce va revin dvs. din aceasta mostenire.

Daca am inteles bine poate un domn/doamna avocat va poate spune daca este posibil asa ceva...
Eu cred ca da... dar nu sunt sigur.
Ionut.ion, utilizator
Da ,tatăl a murit acum 7 ani,eu am scos un împrumut din banca nevoii personale ,după moartea tatălui noi 3 frați și mama nu am făcut succesiunea după moartea tatalui,

Ionut.ion a scris:

Cred ca domnul avocat nu a inteles intrebarea... sau poate eu...

Dvs. aveti executarea silita, nu tatal dvs., da?

Cred ca domnul executor a vazut ca tatal dvs. nu mai este printre noi si ca dvs/ nu ati facut succesiunea de atunci, da?
Si mai cred ca acesta doreste sa deschida succesiunea in locul dvs. si vrea sa va puna poprire pe bunurile ce va revin dvs. din aceasta mostenire.

Daca am inteles bine poate un domn/doamna avocat va poate spune daca este posibil asa ceva...
Eu cred ca da... dar nu sunt sigur.

Poate cere executorul dezbaterea forțată a succesiunii ca apoi să aibă ce să vă execute silit.
Și dacă renunțați la cota de moștenire, executorul/creditorul poate contesta în instanță decizia dumneavoastră, ca fiind inopozabilă creditorului.
Dapix, utilizator

Black87 a scris:

Azi am primit o scrisoare de la executor ceva legat de moștenire, Dacă nu sa făcut succesiunea de pe tatăl nostru si eu nu am nimic pe numele meu,care ar fii procedurile,adică pot renunta la partea mea de moștenire?

În aceasta fază, dacă executorul deja știe că aveți o moștenire, nu mai puteți renunța, pentru că e tardiv.
Moștenirea se va dezbate la cererea creditorului prin intermediul executorului.

Cota parte de moștenire a dumneavoastră va fi scoasă la licitație de executor.
Dapix, utilizator