Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Bună ziua ,am și eu o întrebare,am o executare silita pentru o suma de 5000 E ,azi am primit o scrisoare de la executor ceva legat de moștenire,noi suntem 3 frați, plus mama ca tatăl a murit în urma cu 7 ani. Dacă nu sa făcut succesiunea de pe tatăl nostru si eu nu am nimic pe numele meu,care ar fii procedurile,adică pot renunta la partea mea de moștenire?
Black87, utilizator
Dar ceillati nu pot invoca faptul ca dumnealui nu acceptat in termenul legal in scris sau tacit mostenirea si cere decadea lui din drepturi?

Ceilalți moștenitori n-au dreptul legal să invoce așa ceva, cu scopul de a provoca prejudicii unui creditor.
Dreptul creditorului de a-și recupera banii lui este protejat de legile în vigoare.

Când e vorba de executare silită în interesul creditorului, legea este echilibrată să protejeze dreptul creditorului de a-și recupera banii lui, și să se evite astfel de chichițe și șmecherii care ar fi inopozabile creditorului.
Mai ales că creditorul păgubit de debitor, cere forțarea dezbaterii succesiunii, pentru a-și recupera banii dați către un rău platnic.

Aici în acest caz, nu este vorba de prescrierea dreptului la executare silită a creditorului.
Dapix, utilizator