Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata concedii de boala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata concedii de boala

Care este modalitatea de recuperare a sumelor aferente concediilor medicale achitate personalului angajat in cazul in care sumele platite sunt mai mari decat contributia angajatorului ?
Care este termenul in care se poate solicita rambursarea ?
Mai multe detalii puteti gasi in Normele metodologice ale OUG 158/2005, insa pe scurt va spun care sunt demersurile.
Daca indemnizatiile achitate de angajator depasesc valoarea contributiei pentru concedii si indemnizatii, atunci pentru suma de recuperat, angajatorul depune la Casa de Sanatate afiliata urmatoarele documente:
- cerere pentru recuperarea sumelor reprezentand concedii medicale (o gasiti pe site-ul Casei de Sanatate)
- Copie dupa Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate (Declaratia 112 anexele A1 si A1.1), pentru luna pentru care se solicita restituirea + Centralizator privind certificatele de concediu medical aferent lunii;
- Concediile medicale (exemplarul 2 - roz) aferente pt luna pentru care se solicita restituirea;
Indemnizatiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, in termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era in drept sa le solicite

Temei legal: OUG 158/2005 si normele de aplicare a OUG 158/2005.
multumesc frumos