Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccm

in unitatile unde nu exista organizatie sindicala si nici reprezentanti ai salariatilor cu cine se face negocierea ccm?
In acest caz, nu are cum sa se negocieze contractul colectiv de munca. Trebuie neaparat sa se constituie un sindicat sau sa se alega reprezentanti ai salariatilor.
In conformitate cu prevederile codului muncii:
Art. 224. - (1) La angajatorii la care sunt incadrati mai mult de 20 de salariati si daca nici unul nu este membru de sindicat, interesele acestora pot fi promovate si aparate de reprezentantii lor, alesi si mandatati special in acest scop.
(2) Reprezentantii salariatilor sunt alesi in cadrul adunarii generale a salariatilor, cu votul a cel putin jumatate din numarul total al salariatilor.
(3) Reprezentantii salariatilor nu pot sa desfasoare activitati ce sunt recunoscute prin lege exclusiv sindicatelor.