Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Complectare revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Complectare revisal

Buna ziua
As avea o rugaminte daca se poate la complectarea revisalului : pentru un CIM pe perioada determinata sa spunem 01.11.2012 cu ultima zi de lucru 07.11.2012 in revisal data inceperii evident 01.11.2012 si data sfarsit se trece 07.11.2012 sau 08.11.2012, data de 07.11.2012 fiind considerata ultima zi de lucru ? Multumesc
mariusscr, utilizator
Art. 56 alin. 1 din Codul muncii specifica clar:

Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

Legea spune la data expirarii, nu ziua urmatoare datei expirarii.
Se trece data expirarii duratei pentru care a fost incheiat c.i.m. ca data a incetarii c.i.m. ... de exemplu, daca c.i.m. a fost incheiat pe durata 01.11 - 07.11.2012 , data incetarii va fi 07.11.2012 . in 08.11.2012 c.i.m. este deaja incetat de drept.